Az Alfa Group gyorsítaná az ingatlanok zöld átállását Magyarországon
Jelentősen fel kell gyorsítani a hazai ingatlanpiac ESG követelményeknek való megfeleltetését, ellenkező esetben Magyarország nem tudja teljesíteni az épületek fenntarthatóságára vonatkozó, igencsak ambiciózus európai uniós célkitűzéseket. A környezettudatos átállás terén nemzetközileg és hazánkban is élen járó Alfa Group vállalat ügyvezetője, Arnon Epschtein ezzel kapcsolatban – a téma más szakértőihez csatlakozva – leszögezte, a pozitív folyamatokhoz elengedhetetlen volna egy egységes, világos keretrendszer megalkotása, ami alapján az ESG-fókuszú befektetők és a bérlők dönteni tudnának a különböző ingatlanok közt.
Az Európai Unióban az energiafogyasztás 40%-áért, illetve az ezzel összefüggő károsanyag-kibocsátás 36%-áért az ingatlanok felelősek. Ezt látva nem meglepő, hogy az EU már elfogadott szabályai értelmében 2030-ra minden új épületnek kibocsátásmentesnek kell lennie, 2050-re pedig a meglévő épületeket is ennek megfelelően kell felújítani.
A fenntartható projektjeiről ismert, ingatlanbefektetéssel és -üzemeltetéssel foglalkozó Alfa Group e tekintetben jóval nagyobb tempót diktál: a vállalat globális portfóliójával összehangolva már 2026-ra karbonsemlegessé és energetikailag önellátóvá teszi magyarországi ingatlanjait. „Ezekkel a zöld fejlesztésekkel az is a célunk, hogy Budapest és Magyarország helyzetét erősítsük a nemzetközi ingatlantérképen. Úgy vélem, ha időben lépünk az ESG irányelvek követésében, azzal nemcsak a bérlők lehetőségeit javítjuk, hanem a közösség érdekét is szolgáljuk” – fogalmazott Arnon Epschtein.
Az ingatlanszektor fenntarthatóságának fokozásában az Unió kitüntetett szerepet szánna a megújuló energiaforrásoknak, melyek arányát a teljes energiaszerkezeten belül 40%-ra tervezik növelni 2030-ig. A megújuló energia integrálása ebben az ágazatban az EU elöljárói szerint is lassan halad, éppen ezért ezek a beruházások ma még jelentős versenyelőnyt hoznak: az Alfa Group például mostanra egy budaörsi kereskedelmi központjára, illetve egy budapesti irodaépületére is nagy teljesítményű (260, illetve 300 kWp-es) napelemes rendszert telepített.
„Az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk azok iránt a prémium kategóriás irodák és kereskedelmi ingatlanok iránti, amelyeknél a fenntarthatóságot beépítették a működési struktúrába. Ez egyértelműen jelzi, hogy a vállalatok jelentős része, amellett hogy hosszú távon megtakarítást akar elérni az energiaköltségeken, már elkezdett felkészülni az ESG korszakra”
– utalt az Alfa Group ügyvezetője arra, hogy jövőre a tőzsdén jegyzett, 2026-ban pedig valamennyi nagyvállalat számára kötelezővé válik az ESG jelentés elkészítése, amelyben a cég által használt ingatlanok ökológiai lábnyoma is nagy súllyal esik latba.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Válságállóság az AI és ESG segítségével – KPMG CEO Outlook 2024
A hosszú távú válságállóság megteremtése kulcsfontosságú a siker szempontjából, nem…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >