Az Agrya a termálvíz-használat terheinek csökkentését javasolja
A mezőgazdasági célú termálvíz használatához kapcsolódó állami terhek csökkentését javasolja a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) annak érdekében, hogy mérséklődjön a vállalkozások piaci versenyhátránya.
Az érdekképviseleti szervezet az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében a mezőgazdasági célú termálvíz-használat új szabályozásáról készült tervezettel kapcsolatban fejti ki a véleményét. A Vidékfejlesztési Minisztérium által a szakmai szervezeteknek egyeztetésre megküldött jogszabálytervezet az Agrya szerint tartalmában megfelel a korábbi egyeztetéseknek, és néhány kisebb észrevétellel elfogadható. A szervezet azonban úgy véli, a jogszabálytervezetből két szabályozást igénylő terület kimaradt.
Az Agrya rámutat: a tervezet indoklásában ugyan szól a vízkészletek mérésére és monitoringjára, valamint a felszíni vízkezelésre vonatkozó intézkedések szükségességéről, azonban a jogszabály szövegében már nem szerepel ezzel kapcsolatos rendelkezés. A most közzétett jogszabálytervezet legfontosabb eleme, hogy 2015. július 1-jéig kitolja a termálvíz kötelező visszasajtolásának határidejét. Hiányzik azonban az Arya szerint a tervezetből a használt termálvíz kötelező visszasajtolását kiváltó és már rendelkezésre álló felszíni vízkezelési megoldások elemzése, amelyekkel maradéktalanul teljesíthetők a környezetvédelmi elvárások.
Ezek mellett a végleges szabályozás kialakításakor külön kell foglalkozni a termálvíz-használattal kapcsolatos állami terhekkel – hívják fel a figyelmet a fiatal gazdák, egyben ennek a lehető legalacsonyabb szintre csökkentését javasolják. Az Agrya úgy véli, a jogszabálytervezet segíti a mezőgazdaság, azon belül is elsősorban a hajtatásos kertészetek tevékenységét, lehetővé teszi a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek teremtését. Elfogadásával megfordulhat az elmúlt évtizedekben jellemző folyamat, amely indokolatlan és túlterjeszkedő jogi szabályozással akadályozta, nem pedig segítette ennek az egyedülálló magyar természeti erőforrásnak a hasznosítását. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >