Az agrárkutatási központ három évig évi 260 millió forintos támogatást kap
Három éven át évi 260 millió forintos támogatásban részesül a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK), a forrást a Tématerületi Kiválósági Program keretében nyerte el az intézmény – ismertette a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke kedden, Gödöllőn.
Birkner Zoltán elmondta: a tématerületi programokkal azt szeretné a kormány elérni, hogy magyar állami egyetemek, illetve magyar állami kutatóintézetek egy adott vagy több témának nemzetközi szinten is a centrumává váljanak, így átívelhetők akár tudományterületek és intézmények is.
A feladatra 14,6 milliárd forintot osztanak szét az idén 26 intézmény között – közölte az NKFIH elnöke. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója arról beszélt, hogy a fehérjetakarmány programjukkal pályáztak a támogatásra, amely hozzájárulhat a magyar mezőgazdaság minőségi és mennyiségi fejlődéséhez, a társadalom jólétének erősítéséhez. Célja helyettesíteni, kiváltani, esetleg kiegészíteni a Magyarországon használt, nagyrészt importból származó GMO-s szójafehérjét. Hozzátette, hogy ezt a célt az alaptörvény is rögzítette, amely szerint Magyarország mezőgazdasága jövőjét GMO mentesen képzeli el. Ehhez a mezőgazdasági alapanyag előállításban szinte minden rendelkezésre áll, kivéve a GMO mentes fehérjeforrás – fűzte hozzá.
A NAIK vezetője beszélt arról, hogy az importált szóját a magyar mezőgazdaságból kiváltani teljesen nem lehet, de vannak alternatív megoldások és ezeket célozza meg a kutatási program. Azt kutatják majd, hogyan lehet GMO mentesen magyar forrásból hasonló összetételű takarmányokkal kiegészíteni a szójatakarmányt – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
NAK-elnök: kihívásokat tartogat az idei év az agrárium számára
A 2025-ös év sok kihívást tartogat a magyar agrárium számára:…
Tovább olvasom >AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat
Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú…
Tovább olvasom >Negyven tonna GMO-val szennyezett ukrán vetőmagot foglalt le a Nébih
A folyamatos ellenőrzéseknek és a szigorú élelmiszer-biztonsági szabályoknak köszönhetően Ukrajnából…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Romló, de a nemzetgazdasági átlagnál jobb konjunktúra a turizmusban
2025. júniusban a turisztikai cégek 70%-a szolgáltatási árainak növekedéséről számolt…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >