Az agrárium digitalizációjának ösztönzése a lehető legszélesebb eszköztár felhasználásával történik
Az agrárium digitalizációjának ösztönzése nem pusztán egy-egy pályázati felhívás révén történik, hanem a magyar támogatáspolitikai rendszeren keresztül, a lehető legszélesebb eszköztár felhasználásával – jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Kecskeméten.
Feldman Zsolt Magyarország precíziós gazdálkodással és agrárdigitalizációval foglalkozó szakmai fórumán, az idén tizedik alkalommal megrendezett PREGA konferencián és kiállításon arról beszélt, hogy az elmúlt évben 30 olyan felhívás jelent meg, amely jelentős részben tartalmazott a digitalizáció ösztönzésére irányuló lehetőségeket. A rendszerbe épített egyfajta információgyűjtési lehetőség, hogy digitális kérdőív kapcsolódik a beruházási pályázatokhoz, amely a kitöltők számára abban nyújthat segítséget, hogy rávilágít az adott üzem, gazdaság vagy vállalkozás gyenge pontjaira vagy éppen a digitalizáció tekintetében a fejlesztési területekre – tette hozzá. Az államtitkár a mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatását közvetlenül ösztönző – várhatóan a negyedik negyedévben már pályázható – konstrukció megismerhető részleteiről elmondta: a rendelkezésre álló keretösszeg 97,5 milliárd forint.
Az államtitkár elmonda, hogy a vissza nem térítendő támogatás maximális mértéke projektenként 150 millió forint lesz, 50 százalékos intenzitással
Kiemelte, hogy a korábbiakban megszokottaktól eltérően, az idén a kapcsolódó beruházási hitelek kamatköltségét is támogatni tudják majd. Feldman Zsolt hangsúlyozta: a pályázat keretében lehetőség lesz helyspecifikus munkavégzésre alkalmas mezőgazdasági erőgépek, munkagépek, önjáró betakarítógépek beszerzésére, továbbá meglévő vagy újonnan vásárolt mezőgazdasági erő- és munkagépek helyspecifikus művelésre alkalmassá tételére, de legfeljebb 20-30 millió forint erejéig. A támogatás lehetőséget teremt továbbá rendszeres és szisztematikus üzemi szintű adatgyűjtéshez, adatbázisok és adatkapcsolatok létrehozásához szükséges beruházások megvalósítására, valamint precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevételére. Mint mondta: az már biztos, hogy üzemszintű digitális terv benyújtása kötelező lesz, a megvalósításra pedig 24 hónap áll majd rendelkezésre, de vannak még olyan pontjai a támogatási lehetőségnek, amelyekről még nem született döntés – tette hozzá. Felidézte, hogy a Nemzeti KAP-hálózat keretében megkezdte működését az Innovációs és Digitalizációs Támogató Egység, amelynek feladata egyebek mellett elősegíteni a digitalizációval foglalkozó szereplők hálózatosodását, nyomon követni a precíziós szolgáltatást nyújtó szereplők tevékenységét, valamint népszerűsíteni az innovatív digitális eszközök és gépek, az ezek által gyűjtött termelési adatok felhasználását, illetve az adatalapú döntéshozatali eljárás alkalmazását. Az államtitkár megemlítette, hogy készül az alulról jövő innovációs – így a digitalizációs megoldásokat is célzó – kezdeményezéseket segítő az „Európai Innovációs Partnerség együttműködések támogatása” elnevezésű pályázati felhívás.
Az előzetes tervekben projektenként átlagosan 330-420 ezer euró szerepel, és a felhívás várhatóan 2025. negyedik negyedévében jelenik meg
Bolyki Bence, a konferenciát szervező Agroinform.hu ügyvezetője köszöntőjében felidézte, hogy a portál 20 éve kínál strukturált, szűrhető, moderált formában információkat a legfrissebb agrárszakmai trendekről, piaci kínálatról. A PREGA konferencia és kiállítás pedig 10 éve biztosítja, hogy személyesen találkozzanak a résztvevők a jelen és a közeljövő mezőgazdaságát alakítókkal, illetve, hogy az agrárdigitalizációról közvetlenül szerezzenek információkat. Bejelentette, hogy a Somogy vármegyei Zimányban gazdálkodó Farkas László emlékére, aki a magyarországi precíziós gazdálkodás úttörője volt, emlékdíjat alapítanak.
Az idén Kecskeméten megtartott kétnapos PREGA-rendezvény több mint 700 résztvevője több mint 100 előadó mintegy 120 előadásán vehet részt, miközben a gyakorlatban is megismerkedhet az agrárium digitális átállásához kapcsolódó, a helyszínen kiállított legújabb fejlesztésekkel, megoldásokkal.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget
A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben
Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor,…
Tovább olvasom >