Az áfa-csökkentésről egyeztettek a terméktanácsok a szaktárcákkal
Az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adója csökkentésének lehetőségéről tárgyaltak a javaslattevő terméktanácsok képviselői szerdán a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) a szaktárcák – azaz a VM, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) – ügyben illetékes államtitkáraival.
A megbeszélésről Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára, valamint Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója, a VHT elnökségi tagja tájékoztatta csütörtökön az MTI-t.
A VHT titkára elmondta: a terméktanácsok vezető tisztségviselői Feldman Zsolttal, a VM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkárával és Balog Ádámmal, az NGM adóügyekért felelős helyettes államtitkárával egyeztettek a szakmai kérdésekről. A helyettes államtitkárok azt kérték a terméktanácsoktól, hogy az áfa-csökkentésre vonatkozó javaslataik egyes elemeit részletesen, szakmai érvekkel alátámasztva dolgozzák ki, és ennek alapján folytassák tovább az egyeztetést.
Lukács László mindehhez hozzátette: a terméktanácsok szakértői a kérésnek megfelelően újabb, részletekbe menő szakmai információs anyagokat készítenek. Emellett a terméktanácsok vezető testületei is megvitatják a kérdéskört, mandátumot biztosítva a tárgyalásokra. Az ügyvezető igazgató szerint kulcskérdés, hogy a terméktanácsok megfelelő szakmai érvekkel tudják bemutatni a minisztériumi vezetőknek az áfa mértéke és a versenyképesség összefüggéseit.
A tárgyalásokat két hét múlva folytatják a témáról – közölte Menczel Lászlóné.
Augusztus végén az alapvető élelmiszerek differenciált áfa-csökkentésének mielőbbi meghirdetését kérte a kormányzattól három – a baromfi, a vágóállat és hús, valamint a tej – terméktanács. A javaslat az előterjesztők szerint társadalmi igényeket szolgál, megfelel a gazdasági szereplők elvárásainak és összeegyeztethető az állami költségvetés szempontjaival.
A javaslat azért született, hogy megelőzhető legyen az élelmiszer-gazdaság szereplőinek tömeges tönkremenetele, illetve termelési színvonaluk csökkenése, és javítsák a piacra jutás feltételeit. Ennek érdekében az előterjesztők javasolják több termékkör – így többek között a 3 százalék zsírtartalom alatti folyadék tej (2 liter alatti mennyiség), a félkemény sajt, a tehéntúró, a sertéscomb, a lapocka, az oldalas és a dagadó, továbbá az étkezési tojás, valamint számos kacsa-, liba-, csirke- és pulykahúsféleség – 5 százalékos kedvezményes áfa-körbe sorolását 2013-tól.
A javaslattevők számításai szerint a főbb állati termékpályák differenciált áfa-csökkentése összesen 60,5 milliárd forint költségvetési bevételkiesést eredményezne. Ez a GDP 0,2 százaléka körüli érték.
A terméktanácsok úgy vélik, a kérdés az, hogy a mostani kilátástalan helyzetben megér-e a magyar agrárium fennmaradása, munkahelyek tízezreinek megtartása, egy legális piaci környezet kialakítása és az ágazat versenyképességének javítása a GDP 0,2 százalékával megegyező, középtávon megtérülő állami beavatkozást, vagy sem.
A kormányszóvivői tájékoztatón ezt követően az hangzott el, hogy a kormány – augusztus végi ülésén – foglalkozott az alapvető élelmiszerek áfa-csökkentésének lehetőségével, ám további hatástanulmányok készítését kéri ez ügyben. A szóban forgó kérdést a vidékfejlesztési miniszter szintén fontosnak ítélte és jelezte, hogy ennek megfelelően foglalkozik a témával személy szerint ő és a kormány is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >