Augusztusi inflációs meglepetés: lassuló pénzromlás, javuló vásárlóerő
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb inflációs adatai jelentős meglepetést okoztak, hiszen augusztusban mindössze 3,4 százalékra lassult a pénzromlás mértéke, amely jócskán elmarad a júliusi 4,1 százaléktól. Az elemzők többsége ennél magasabb inflációs értéket, 3,7 százalékot várt, ezért a mostani adat különösen pozitív fordulatnak tekinthető. A fogyasztóiár-index utoljára 2021 februárjában volt ennél alacsonyabb, akkor 3,1 százalékon állt. Az infláció csökkenése mindenképpen kedvező a magyar háztartások számára, különösen a nyugdíjasok esetében, akiknél a pénzromlás mértéke szintén jelentősen mérséklődött.
Inflációs trendek és a nyugdíjasok helyzete
A KSH adatai szerint augusztusban az infláció minden lakossági csoportban mérséklődött. Az élelmiszerek esetében az infláció 2,4 százalékra csökkent a júliusi 2,7 százalékról, míg a nyugdíjasok fogyasztóiár-indexe 4,1 százalékról 3,6 százalékra mérséklődött. Az infláció csökkenése az alacsony jövedelmű, közepes jövedelmű, három vagy több gyermekes, illetve magas jövedelmű háztartásoknál is megfigyelhető volt. A legnagyobb mértékű, 0,7 százalékpontos csökkenés a közepes jövedelmű háztartásoknál történt.
Vásárlóerő: több termékből többet vásárolhatnak a nyugdíjasok
Az infláció lassulása miatt augusztusban a nyugdíjasok számára is több termék vált elérhetőbbé. A tej, a párizsi felvágott, a burgonya, a tojás, a zsemle és a csirkehús esetében mind nőtt a megvásárolható mennyiség az átlagos öregségi nyugdíjból, amely a legfrissebb adatok szerint 232 952 forint – erről a Pénzcentrum ír bővebben, grafikonnal is ábrázolva.
- A pasztőrözött tej ára 437 forintról 423 forintra csökkent, így az augusztusi nyugdíjból már 551 litert lehetett volna vásárolni, szemben a júliusi 532 literrel.
- A párizsi felvágott ára 2 740 forintról 2 650 forintra mérséklődött, ami 85 kilóról 88 kilóra növelte a megvásárolható mennyiséget.
- A burgonya ára is jelentősen csökkent, 429 forintról 375 forintra, így az augusztusi nyugdíjból 621 kilót lehetett volna vásárolni, szemben a júliusi 542 kilóval.
Ezzel szemben néhány alapvető élelmiszer esetében enyhe drágulás volt megfigyelhető, így például az alma, a liszt és a kristálycukor ára tovább emelkedett. Ennek következtében ezekből a termékekből kevesebb vásárolható, mint az előző hónapban.
Hosszú távú kilátások
Az infláció mérséklődése és a vásárlóerő növekedése azt mutatja, hogy az átlagos magyar nyugdíjas némileg jobban él, mint egy évvel ezelőtt. Az élelmiszerárak csökkenése és az infláció lassulása mindenképpen pozitív hatással van a magyar háztartások gazdasági helyzetére. A 2016-os adatokkal összevetve is megfigyelhető, hogy az infláció ellenére sok termékből most többet tudnának vásárolni, mint nyolc évvel ezelőtt.
Bár vannak kivételek – például a zsemle és a burgonya esetében csökkent a megvásárolható mennyiség a 2016-os szinthez képest – a többi alapvető élelmiszerből jelentős mennyiségi növekedés figyelhető meg.
Az augusztusi inflációs adat jelentős meglepetést okozott, és kedvező tendenciákat jelez mind a nyugdíjasok, mind más lakossági csoportok számára. Bár a gazdasági helyzet továbbra is kihívásokkal teli, az infláció mérséklődése reményt adhat a fogyasztóknak arra, hogy a következő hónapokban is javulhat a vásárlóerő.
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Így emelné a jövedelmek vásárlóerejét a kormány
A kamatmentes munkáshitel 2025 januárjától lesz igényelhető, megkezdődött a hitelkonstrukció…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >