Augusztusban váratlanul éves csúcsra nőtt az euróövezeti gazdasági aktivitás
Augusztusban váratlan javulással több mint egy éve a legnagyobb aktivitást mutatta az euróövezet magángazdasága elsősorban a több mint három éve először növekedési tartományba lépő feldolgozóipari teljesítménynek köszönhetően a Hamburg Commercial Bank AG (HCOB) és az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet vállalati beszerzési menedzserek körében végzett közös gazdasági teljesítményfelmérése alapján.
A HCOB euróövezeti kompozit BMI mutatója augusztusban az előző havi 50,9 pontról 51,1 pontra nőtt, meghaladva a piac 50,7 pontos várakozását. Az euróövezet magánszektorának teljesítménye ezzel 15 hónapja, tavaly május óta a legerőteljesebb növekedést mutatta az előzetes BMI adatok alapján.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítménye növekedésének a mértékét számszerűsíti, 50 pont alatti értéke pedig a csökkenés mértékét.
A növekedést a szolgáltatási szektor harmadik egymást követő bővülése, valamint a feldolgozóipar váratlan fellendülése támogatta.
A szolgáltatóipari BMI 50,7 pontot mutatott 51,0 pont után a várt 50,8 pont helyett, a feldolgozóipari pedig a 49,5 pont helyett 50,5 pontra, növekedési tartományba billent át három éve az első alkalommal az előző havi 49,8 pontról.
Az új megrendelések összesített szintje 14 hónapja először nőtt, annak ellenére, hogy az új exportmegrendelések csökkentek. Az új kapacitásigény jelzése arra késztette a vállalatokat, hogy hatodik hónapja növeljék a foglakoztatást. Az árak tekintetében az inputköltség-infláció öthónapos csúcsot ért el, a cégek ezért négy hónapja a legnagyobb mértékben emelték termékeik árait. A jobb főmutatók ellenére az üzleti bizalom második hónapja gyengült az Egyesült Államok vámintézkedései és az euróövezet gazdasági nehézségei miatt.
„A helyzet javul. A gazdasági aktivitás mind a feldolgozóiparban, mind a szolgáltató szektorban felélénkült. Összességében az elmúlt három hónapban enyhe növekedési gyorsulást tapasztaltunk. Az amerikai vámok és az általános bizonytalanság ellenére az euróövezetben működő vállalkozások meglehetősen jól boldogulnak. Ebben valószínűleg az EU egységes piaca is segít, főleg mivel az export- és idegenforgalmi bevételek nagy része az EU-n belül keletkezik”
– kommentálta a felmérés megállapításait Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza.
Rámutatott, hogy a feldolgozóipari termelés hat hónapja folyamatosan növekszik, Németország vezeti a sort. Franciaország, amely júniusban és júliusban még visszafogott volt, augusztusban stabilizálódás jeleit mutatta. Ugyanez vonatkozik a szolgáltatásokra is: Franciaország recessziója lassulni látszik, míg Németországban még ha csak marginális is, de növekedés tapasztalható.
Kapcsolódó cikkeink
Szallas.hu: jelentősen nőtt az augusztus 20-ára és az ünnepet követő napokra szóló foglalások száma
Az augusztus 20-i érkezésre szóló szállásfoglalások száma 58 százalékkal nőtt…
Tovább olvasom >Németországban csökkentek az ipari termelői árak júliusban
Németországban az elemzők által vártnál erőteljesebben csökkentek az ipari termelői…
Tovább olvasom >Új lendület az alapításokban, de a cégszámcsökkenés még nem állt meg
Új alapítási hullám érte el a cégvilágot júliusban, mégis tart…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tojáspiac 2025: drágulás és ellentétes trendek a világban
Az idei év harmadik negyedévében az Egyesült Államokban visszaesés figyelhető…
Tovább olvasom >Maradt a 2 százalékos infláció az euróövezetben júliusban
Június után júliusban is 2 százalék volt az éves infláció…
Tovább olvasom >A magyar kkv-k közel kétharmada tervez fizetésemelést a következő 12 hónapban
A kis- és középvállalkozások (kkv) 65 százaléka a következő 12…
Tovább olvasom >