Augusztusban csökkentek a termelői árak az euróövezetben és az EU-ban
Augusztusban az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkentek a termelői árak az előző havi emelkedés után az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett kimutatása szerint.
Augusztusban az előző havihoz képest az ipari termelői árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek az euróövezet 19 és az Európai Unió 28 tagállamában. Júliusban mindkét térségben 0,3 százalék volt az áremelkedés.
Az egy évvel korábbihoz képest az idén augusztusban az euróövezetben 2,1 százalékkal, az Európai Unióban 1,6 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak.
Az augusztusi 0,2 százalékos havi árcsökkenés az euróövezetben és az EU-ban egyaránt az energiaipari szektor 0,8 százalékos és az alapanyagok 0,1 százalékos árcsökkenéséből, illetve nem tartós fogyasztási cikkek 0,1 százalékos áremelkedéséből tevődik össze a tőkejavak és a tartós fogyasztási cikkek stabil árszintje mellett. Energiaárak nélkül a termelői árak nem változtak havi bázison augusztusban.
Éves összevetésben az euróövezetben az energiaárak 6,0 százalékkal csökkentek augusztusban, az alapanyagoké 1,9 százalékkal csökkent, a nem tartós fogyasztási cikkeké pedig 0,1 százalékkal. A tőkejavak ára éves bázison 0,5 százalékkal emelkedett, a tartós fogyasztási cikkeké pedig 0,9 százalékkal. Energiaárak nélkül az ipari termelői árak 0,6 százalékkal csökkentek augusztusban éves bázison az euróövezetben.
Az Európai Unióban a termelői árak augusztusi éves 1,6 százalékos csökkenése az energiaárak 4,9 százalékos és az alapanyagok 1,6 százalékos csökkenése mellett a tőkejavak és a tartós fogyasztási cikkel 0,9 százalékos emelkedéséből tevődött össze a nem tartós fogyasztási cikkel stabil árszintje mellett. Energiaárak nélkül az ipari termelői árak az Európai Unióban éves összevetésben 0,3 százalékkal csökkentek augusztusban.
Az ipari termelői árak éves összevetésben négy kivétellel az Európai Unió minden tagállamában csökkentek augusztusban. A legnagyobb mértékben, 7,1 százalékkal Luxembourgban, 6,6 százalékkal Hollandiában, 5,0 százalékkal Horvátországban és 4,9 százalékkal Szlovákiában. A termelői árak az Egyesült Királyságban 1,4 százalékkal emelkedett, Máltán 1,0 százalékkal, Svédországban 0,7 százalékkal, Lengyelországban 0,1 százalékkal.
Magyarországon a termelői árak augusztusban az előző havihoz képest 1,0 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 3,3 százalékkal csökkentek. Júliusban havi szinten nem változott, éves szinten 3,6 százalékkal csökkent a termelői árindex. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >