Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a kormány döntése alapján 2025. augusztus 31-ig meghosszabbítják az élelmiszerekre vonatkozó árréscsökkentést. Az intézkedés célja továbbra is az infláció mérséklése, valamint az alapvető élelmiszerek elérhetőbbé tétele a lakosság számára.
A tárcavezető kiemelte: a kormány ezzel a lépéssel kívánja segíteni a magyar háztartásokat a mindennapi kiadások csökkentésében, és előmozdítani az árak stabilizálódását az üzletek polcain. A hosszabbítás azt jelenti, hogy az érintett termékkörök esetében továbbra is korlátozott marad az a haszonkulcs, amelyet a kereskedők érvényesíthetnek.
A kabinet szerint az árréscsökkentés hatásos eszköznek bizonyult az infláció letörésében, ezért tartják indokoltnak a nyári hónapokra való kiterjesztését. A konkrét terméklistáról és az érintett kereskedelmi szegmensekről a későbbiekben várható részletes tájékoztatás.
Az OKSZ állásfoglalása a döntésről:
Sajnálattal vesszük tudomásul, hogy a kormány bárminemű szakmai egyeztetés nélkül meghosszabbította a hatósági árak rendszerét, amivel szőnyeg alá söpri a magyar gazdaságban meglevő feszültségeket, és figyelmen kívül hagyja a magyar gazdaság és a vásárlók hosszútávú érdekeit.
Az árrésstop elérte azt a célt, amit a kormány neki tulajdonított. Drasztikus módon, de hozzájárult ahhoz, hogy a vásárlók ne érezzék át teljeskörűen az új beszállítói szerződésekben megjelenő magas áremelési igényeket. Az OKSZ úgy látja, hogy ez a célkitűzés eleve hibás, mert nem hagyja érvényesülni azt az erős kezet, amely a versenyből fakadóan egyensúlyban tartja a gazdaságot.
Emellett a hatósági árszabályozás bármiféle eredménye átmeneti lehet csupán, a feszültségek a felszín alatt gyűlnek, felerősítik egymást, és idővel mindenképpen felszínre kerülnek. Itt volt a pillanat, amikor ennek az egésznek fájdalommentesen véget lehetett volna vetni. Ennek érdekében az OKSZ a múlt héten olyan javaslatokat is letett a kormány asztalára, amelyek biztosították volna az árrésstop fokozatos kivezetését. Sajnáljuk, hogy a kabinet nem élt ezekkel a lehetőségekkel, mert az árrésstop nem szolgálja sem a magyar gazdaság, sem a vásárlók érdekeit:
- Magyarországon már most veszélybe került az ellátásbiztonság azon a 400 településen, ahol semmiféle élelmiszerbolt nem működik. Ezeknek a településeknek a száma nőni fog, mivel az élelmiszer kiskereskedelem 48 százalékát adó kisebb láncok és önálló boltok üzemeltetőinek 18 százaléka tervezi az árrésstop miatt egy vagy több bolt bezárását.
- A nagy magyar élelmiszer kiskereskedelmi láncok a forgalmuk meghatározó részét adó élelmiszer-termékcsoportok sok esetben több mint 90 százalékát hazai beszerzési forrásokból biztosítják. Az árrésstop megnyitja a kapukat a külföldi beszállítók előtt, hosszú időre jelentős károkat okozva ezzel a magyar mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak. A beszállítói láncok természetüknél fogva rendkívül lassan regenerálódnak.
- Az árréstop életben tartátásával a kiskereskedelem elveszíti az eszközeit arra, hogy hatékonyan közvetítsen a beszállítók és a fogyasztók között, miközben elnyeli, tompítja az árak kilengéseit azért, hogy mindig a legkedvezőbb elérhető árakkal csábítsa az üzletekbe a vevőket.
Mindezek fényében az OKSZ arra hívja fel a kormányt, hogy tekintettel a várható gazdasági következményekre a legrövidebb időn belül rendelkezzen az árrésstop kivezetéséről, akár azon az áron is, hogy ezt fokozatosan hajtja végre. Minél tovább marad fenn az árrésstop, annál nagyobb lesz a kivezetéséből adódó bizonytalanság, aminek eredménye a lakossági fogyasztás lassú növekedése.
Kapcsolódó cikkeink
Megérkezett az OKSZ kommentár a májusi kiskereskedelmi adathoz
A májusi kiskereskedelmi adatok újabb figyelmeztetést hordoznak: a kormányzat által…
Tovább olvasom >Már 1500 milliárd forint értékben hirdettünk pályázatot az agrárium fejlesztésére
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében már 46 pályázati felhívást…
Tovább olvasom >Dr. Kozák Tamás: „A magas inflációnak hosszú az árnyéka”
A 2024-es év gazdasági folyamatai érzékenyen érintették a hazai kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >A Mondeléz átadta legnagyobb közép-kelet-európai napelemparkját Székesfehérváron
A Mondeléz International csütörtökön hivatalosan is átadta új napelemparkját székesfehérvári…
Tovább olvasom >