Átverések a netes vásárlások világában: tanulságos eset a Kockabolygóról és Kockavárosról
Az online vásárlás az elmúlt években egyre nehezebbé vált a csalók elterjedt jelenléte miatt. Különösen súlyos a helyzet a Facebook Marketplace-en, ahol szinte lehetetlen úgy üzletet kötni, hogy az ember ne találkozzon számos kamuprofillal. Azonban a problémák nem állnak meg itt: a csalók ma már legitimnek tűnő webshopokat is működtetnek, amelyek gyakran megtévesztik a vásárlókat, különösen az ünnepi ajándékvásárlási roham alatt – írja a Telex.
A Telex egy olvasója, Balázs története tanulságos példa arra, hogy milyen veszélyek leselkednek az online vásárlókra, és miért érdemes körültekintőnek lenni, még akkor is, ha egy bolt megbízhatónak tűnik.
A csalás kezdete: „Megbízható bolt” címkével ellátott webshop
Balázs karácsonyra szeretett volna egy Vissza a jövőbe témájú LEGO szettet vásárolni. Körültekintő vásárlóként az Árukereső segítségével választotta ki a Kockabolygó nevű webshopot, amely a legjobb árat kínálta, és 4,5 feletti értékeléssel büszkélkedett több mint 3000 vélemény alapján. A webshop a „Megbízható bolt” címkét is megkapta, így Balázs úgy gondolta, biztonságos helyről rendel.
A LEGO szettért 62 110 forintot fizetett előre, de az ígért 5 napos kiszállítási idő után sem érkezett meg a csomag, sőt, semmilyen értesítést sem kapott a bolttól. Balázs megpróbálta elérni a webshop üzemeltetőit, de sem telefonszámot, sem működő email-címet nem talált, ami gyanússá vált. Ekkor elkezdett mélyebben utánanézni a Kockabolygónak.
Gyanús jelek és negatív vélemények
Rövid kutatás után Balázs rájött, hogy a webshop értékelései között számos egycsillagos vélemény található, amelyek arról számolnak be, hogy a vásárlók nem kapták meg a kifizetett árut. Az „ötcsillagos” értékelések viszont valószínűleg hamisak, és a bolt üzemeltetői generálhatták őket.
Kiderült az is, hogy a webshop mögött álló cég, a Pest vármegyei Nyáregyházán bejegyzett Pomaikai Kft., korábban már több gyanús tevékenységben részt vett. A cég ellen végrehajtási eljárások vannak folyamatban, és más, hozzá kapcsolódó vállalkozások – például a Snaildev Kft. és a Kanaha Kft. – szintén problémás múlttal rendelkeznek.
A hatóságok reakciója és az Árukereső szerepe
Balázs az Árukeresőhöz fordult panaszával, de a platform csak annyit közölt, hogy a „Megbízható bolt” címke automatikusan kerül kiosztásra a vásárlói értékelések alapján. Az Árukereső nem vállal szerepet a kereskedők működésének ellenőrzésében, és a szabálytalanságok kivizsgálását a hatóságokra hárította.
Balázs feljelentést tett az Ügyfélkapun keresztül, és megpróbálta elérni, hogy a Kockabolygó és Kockaváros webshopokat leállítsák. Bár sikerült elérnie, hogy a Google eltávolítsa a Kockabolygó üzleti adatait a térképről, a webshop továbbra is működik, és új vásárlók esnek áldozatul.
Milyen tanulságokat vonhatunk le?
- Ne bízzunk vakon a „Megbízható bolt” címkében: Az Árukereső címkéje pusztán a pontszám alapján kerül kiosztásra, de nem biztosíték arra, hogy a bolt valóban korrekt.
- Olvassuk el a vásárlói véleményeket: Ha sok az egycsillagos értékelés, különösen, ha nem szállított áruról szólnak, érdemes elkerülni az adott webshopot.
- Figyeljünk a gyanús jelekre: Hiányzó telefonszám, elérhetetlen ügyfélszolgálat, és a vásárlók általános elégedetlensége mind figyelmeztető jel lehet.
- Vigyázzunk az előrefizetéssel: Ha lehetséges, válasszunk olyan fizetési módot, amely biztosítja a pénz visszatérítését probléma esetén.
Miért maradnak büntetlenek a csalók?
A hatóságok reakciói és az Árukereső ellenőrzési rendszere rámutat arra, hogy a csalók tevékenysége hosszú ideig akadálytalanul folytatódhat. Bár több feljelentés is született az ügyben, a webshopok továbbra is működnek, és jelentős károkat okoznak a vásárlóknak.
Az eset Balázs számára több mint 60 ezer forintos veszteséggel végződött, de a legnagyobb tanulság, hogy az online vásárlásban mindig legyünk elővigyázatosak. Az ünnepi időszakban a kapkodás és az impulzusvásárlás könnyen a csalók malmára hajtja a vizet.
Kapcsolódó cikkeink
A tavalyinál jóval optimistábbak a webáruházak a karácsonyt illetően
A reálbérek újbóli emelkedése jó eséllyel már megmutatkozik az idei…
Tovább olvasom >Így vásároltak idén karácsonyra a magyarok
A karácsony az év egyik legmeghittebb időszaka, amikor az ajándékozás…
Tovább olvasom >Újabb átverés terjed – ügyvédi irodák nevével élnek vissza a csalók
Az utóbbi hetekben új fajta támadás alá került számos cég…
Tovább olvasom >További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >