Változóban a búza világpiaca
A nemzetközi mezőgazdasági piac idén jelentős változásokat mutat olyan okok miatt, mint az erős dollár, az olajárak zuhanása és a nagy terméshozam – írja a Wall Street Journal és rögtön példával is szolgál. Egy vállalkozó, aki Délkelet-Ázsia több malmának szállít búzát, az eddig gyakorlattal szemben már nem Ausztráliában, hanem Argentínában vásárol, mivel ott olcsóbb a gabona és nagy mértékben csökkentek a szállítási költségek.
Az erősödő dollár miatt ugyanakkor jelentős versenyhátrányba került az amerikai mezőgazdaság, és a Wall Street Journal szerint az orosz exportőrök megelőzik Kanadát és az Egyesült Államokat a világpiacon. Ráadásul a termés előrejelzések alapján Oroszország arra készül, hogy 23,5 millió tonna búzát exportáljon, szemben az USA 21,8, illetve Kanada 20 millió tonnájával. A világpiac két korábbi vezetőjének az elmúlt 44 során nem volt olyan alacsony a kiviteli rátája, mint amit a mostani előrejelzések mutatnak.
„Amíg a feltörekvő országok valutáinak zuhanása nem áll meg, az USA piacokat fog veszíteni” – jelentette ki Michael McDougall, a Société Générale SA New York-i szakértője.
Mindeközben Oroszország igyekszik kihasználni a helyzetet és nagyobb részesedést szerezni olyan biztos felvevő piacokon, mint Egyiptom, illetve szemet vetett Délkelet-Ázsia országaira is. Így növelni kívánja a Kínát, Indiát, Bangladest, Mianmart és Indonéziát magába foglaló térségbe irányuló mezőgazdasági termények exportját. (Máté Endre, blog.syngenta.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy a fogyasztók is csatlakoznak az agrárpetícióhoz
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy nem csak a gazdatársadalmat, de…
Tovább olvasom >Kertészeti szaporítóanyagok a fókuszban: Nébih ellenőrzés három helyszínen
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a vármegyei kormányhivatalok és a…
Tovább olvasom >A tojás ára továbbra is alatta marad az egy évvel ezelőttinek
Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >