Átalakult az ökoturisztikai pályázat
Átalakult és új nevet kapott a Földművelésügyi Minisztérium (FM) és a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) ökoturisztikai pályázata – jelentette be Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért felelős helyettes államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
Az év ökoturisztikai létesítménye címet 2018-tól Az év ökoturisztikai élménye váltja fel, ezzel egyben bővült a pályázati célok köre – mondta.
Felidézte, hogy a 2010-ben indult pályázat évről évre egyre több intézményt szólított meg, a nemzeti parkok igazgatóságán túl állami erdőgazdaságok, önkormányzatok, civil szervezetek, magán- és társas vállalkozások is jelentkezhettek. Az induláskor látogatóközpontoknak és tanösvényeknek adtak elismerést, majd különdíjakat is alapítottak – tette hozzá.
A helyettes államtitkár szerint a változások is jelezték az igényt, hogy új kategóriákkal bővüljön az eséllyel jelentkezők köre, ebben a 2030-ig szóló nemzeti turizmusfejlesztési stratégia, valamint a nemzeti tájstratégia szempontjait is figyelembe vették.
Rácz András hangsúlyozta, hogy az ökoturizmust a természet érdekében sok korlátozás érinti, ám az elmúlt évek pályázatai megmutatták, hogy a környezetvédelmi elvek összeegyeztethetők a gazdasági szempontokkal.
Megjegyezte, hogy az FM a nemzeti parkok szakmai felügyeletéért és az állami természetvédelem irányításáért felelős tárcaként az ökoturizmushoz kapcsolódó feladatokat is ellátja. Magyarországon csaknem 700 nyilvántartott ökoturisztikai létesítmény évente több mint 1,6 millió látogatót fogad – tette hozzá.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turisztikai Ügynökség aktív és kulturális turizmusért felelős igazgatója ismertette: Az év turisztikai élménye pályázata öt kategóriából áll. Az együtt élő ökoturisztikai élmény díjat azok kaphatják, akik a helyben élőket és az ott működő vállalkozásokat is bevonják a szolgáltatásaikba.
A családbarát ökoturisztikai élmény díjra a gyermekekre és idősekre is gondoló, vagyis többgenerációs szórakozást biztosító pályázók jelentkezhetnek. A hozzáférhető ökoturisztikai élmény díjat az akadálymentesített vagy más módon könnyen elérhetővé tett szolgáltatások nyerhetik el. Az érthető ökoturisztikai élmény díj azokat a szolgáltatásokat ismeri el, amelyek szórakoztatva és közérthetően adnak át minél több tudnivalót a látogatóknak. A digitális ökoturisztikai élmény díjra azokat várják, akik a természet iránti érdeklődést korszerű technológiákkal keltik föl.
A pályázat május 31-én zárul, a jelentkezőket két fordulóban bírálják el. A nyerteseket várhatóan szeptember végén hirdetik ki.
A jelentkezők az FM és az MTÜ honlapján olvashatják el a pályázat benyújtásához szükséges tudnivalókat és az értékelési szempontokat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az MVI ismét a TOP10 legbefolyásosabb szakmai szervezet között
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) 2025-ben ismét bekerült a turizmus…
Tovább olvasom >Európai Turizmus Fórum
Az Európai Unió Tanácsa soros elnökségének diplomáciai eseményei között zajlott…
Tovább olvasom >Változás az MSZÉSZ élén
November elején az Aquaworld Resort Budapestben került megrendezésre a Magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és természetvédelem egy nagyberuházásban
Az idén tavasszal nyíló Le Primore Hotel & Spa nemcsak…
Tovább olvasom >Valentin-napi gasztronómiai kaland Gianni Annonival a Candy szervezésében
Egy igazán különleges desszertkészítő élményre invitálta a gasztronómia szerelmeseit a…
Tovább olvasom >Ki vagy, ha mogyorót ennél? – A nap videója
Akár a Snickers őse is lehetne az ázsiai mogyorós édesség,…
Tovább olvasom >