Magazin: Átalakulóban a hazai pénzügyi szolgáltatások piaca

Szerző: Tisza Andrea Dátum: 2019. 07. 09. 07:38

Április végén a több mint 400 fős FinTechShow konferencián bemutatták Magyarország fintech stratégiáját és az MNB fintech programját, valamint szó esett az azonnali fizetés újdonságairól is. Hatékonyabb bankrendszer, új mobilfizetési megoldások és bankfiók nélküli bankok megjelenésére számítanak a pénzügyi szakemberek. A konferencián kiválasztották 2019 legígéretesebb fintech megoldását is, amely a csődtől mentené meg a vállalkozásokat.

Idén nyáron indul az azonnali fizetési rendszer Magyar­országon, ősztől pedig elstartol a nyílt bankolás az Európai Unióban. Az új szabályozói és technológiai lehetőségek segítségével a magyar fintech startupok újraértelmezhetik a digitális bankolást, amiben az MNB fintech programja is segít.

Két fintech stratégia is elkészült

Dr. Windisch László
alelnök
MNB

Dr. Windisch László, az MNB alelnöke a FinTechShow-t megnyitó beszédében kiemelte, az MNB fintech jegybank kíván lenni. Az MNB ennek során saját működésének digitalizálásán túl stratégiai lépéseket tett annak érdekében, hogy megerősítse a hazai fintech ökoszisztémát és hozzájáruljon a bankok és fintech cégek közötti partnerségek kialakulásához.

Dr. Gál András
Levente
szakmai vezető
Digitális Jólét Program

A hazai pénzügyi közvetítői rendszer versenyképességének javulásához, a digitális ügyfélélmény növekedéséhez, a szektor jövedelmezőségének növeléséhez számos ponton hozzájárulhat az átfogó fintech stratégia. Ennek érdekében elkészült Magyarország Fintech Stratégiája is a Digitális Jólét Program keretében. A stratégia célja a hazai pénzügyi szektor digitalizációjának felgyorsítása, különös tekintettel a gyorsan fejlődő pénzügyi technológiai (fintech) megoldásokra, azok széles körű alkalmazhatóságára – mondta el dr. Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője.

Kinek jó az azonnali fizetés?

Dr. Selmeczi-
Kovács Zsolt
vezérigazgató
GIRO

– Az azonnali fizetési rendszer bevezetése minden magyar, bankszámlával rendelkező lakos és vállalkozó számára előnyöket jelent. Minden olyan fizetési helyzetre korszerű megoldást kínál, amelyben most döntően készpénzt használunk, és a megszokott elektronikus fizetési módoknak is alternatívát nyújthat majd – emelte ki előadásában dr. Selmeczi-­Kovács Zsolt, a GIRO Zrt. vezér­igazgatója.

Bizonyos fizetési helyzetekben, főleg a kisebb szolgáltatóknál, egyéni vállalkozóknál mindenféle akadály nélkül igénybe vehető lesz az azonnali fizetés az első naptól kezdve. Itt gondolhatunk a fodrászokra, szerelőkre, akik készpénz helyett egy azonnali átutalás formájában másodpercek alatt hozzájuthatnak a pénzükhöz. Ehhez elégséges megadniuk a fizető félnek a másodlagos azonosítóként szolgáló telefonszámukat vagy e-mail címüket. Azoknak a kereskedőknek is kínál elektronikus fizetési megoldást az Azonnali Fizetési Rendszer, amelyeknek eddig a kártyás fizetési lehetőség nem volt elérhető a magas belépési küszöb miatt.

Minden évnek megvan a maga digitális pénzügyi slágere

Három-négy évvel ezelőtt a személyes pénzügyi megoldásokon, tavaly a banki adatvagyon alternatív hasznosítási lehetőségein, idén már az azonnali fizetésen dolgoznak a hazai fintech startupok. Jól mutatja ezt a legnagyobb hazai fintech seregszemlére, a FinTechShow-ra beválasztott idei évi legígéretesebb digitális pénzügyi megoldások összetétele is. 10-ből 5-en az azonnali fizetésben látják a fintech lehetőségek jövőjét.

A szakmai zsűri értékelése alapján 2019 legígéretesebb fintech megoldása a papírmunka nélkül, 24 órán belül gyorsfinanszírozást nyújtó startup, a PénTech lett. A számlafizetés elmaradásából eredő likviditási problémákra nyújtana 100%-ig online megoldást a társaság. Megoldásukkal sokkal kevesebb hazai cég menne csődbe a késői számlafizetések miatt.

– Igaz, a faktorálás dinamikusan növekszik hazánkban is, mégis rengeteg a hiányosság a transzparencia, az árazás és a flexibilitás terén. Ezt tetézi a rendkívül bonyolult jelentkezési folyamat sok papírmunkával és hosszú átfutási időkkel – mondta el a fintech startup vezetője, Berényi Benjamin. Ugyanakkor hiányzik egy olyan megoldás, amely kényelmesen, gyorsan és teljes átláthatóság mellett nyújt finanszírozást – amikor az ügyfél igényli.

Lépések a bankfiók nélküli bankolás irányába

Magyarországon a 36 hitelintézet közül hat kínálja a bankfiók nélküli, 100%-ig online bankszámlanyitás lehetőségét. 2017 júliusában indult elsőként az MKB Bank és a GRÁNIT Bank a videochates megoldással. Tavaly könnyített a szabályozáson az MNB, és az idei évtől már selfie-fotóval is nyithatunk bankszámlát, köthetünk kölcsönszerződést bármikor a kanapéról – emelte ki Biró Gabriella, az MNB főosztályvezetője előadásában.

Személyünk azonosítása a digitális térben nem egyszerű, különösen, ha pénzügyi szolgáltatásokat szeretnénk igénybe venni – pl. online bankszámlát nyitni, online kölcsönszerződést kötni stb. A pénzügyi közvetítői rendszerben a távollévők közötti szerződéskötéshez szükséges ügyfél-átvilágítás és -azonosítás szabályozási hátterét az MNB 2017-ben megteremtette, így lehetővé vált a bankfiók nélküli bankszámlanyitás, kölcsönfelvétel.

A technológia fejlődésének és az üzleti igényeknek megfelelően az MNB tavaly módosította a vonatkozó rendeletet, így az idei évtől még egyszerűbbé válik az ügyfelek azonosítása, átvilágítása a digitális térben. A pénzügyi szolgáltatók választhatják az ún. valós idejű ügyfél-azonosítást, amire a jelenlegi banki gyakorlat a videóazonosítás alkalmazása. Az idei évtől lehetővé vált a nem valós idejű ügyfélazonosítás is, amit a fintech startupok, mint például a Revolut, a TransferWise már évek óta használnak.

Szeptembertől megnyílik a banki adatvagyon

2019. március 14-e óta a bankok kötelesek a fizetési számlaadatokhoz hozzáférést biztosító tesztkörnyezetet működtetni, szeptember 14-től pedig szolgáltatásnyújtás céljára az API-kat elérhetővé tenni a jogosult szolgáltatók számára. Két hazai bank már jelenleg is biztosít hozzáférést az API-khoz a sandboxukon keresztül, ám hamarosan több mint 40 fizetési számlát vezető hazai pénzintézet API-jai is elérhetők lesznek – derült ki a nyílt bankolásról szóló szekcióban.

A nyílt bankolás monetizációs lehetőségeibe a tavalyi FinTechShow győztes fintech startup, az Aggreg8.io vezette be az érdeklődőket. Az Aggreg8.io az első fintech Magyarországon, amely megkapta a Magyar Nemzeti Bank engedélyét a PSD2-nek (Módosított Pénzforgalmi Irányelvnek) megfelelő számlainformációs szolgáltatás nyújtására. A startup olyan adataggregátor-platformot épít, amelyen keresztül a hazai bankok – és akár a közműcégek és telcoszolgáltatók – ügyféladataihoz is hozzá lehet majd férni a GDPR (Általános Adatvédelmi Rendelet) betartása mellett.

A szekcióban a Mastercard bemutatta a nyílt bankolást támogató szolgáltatáscsomagját, ami segít összekötni a kereskedőket, harmadik feles pénzügyi szolgáltatókat a bankokkal. A platform tesztelése az Egyesült Királyságban és Lengyelországban idén év elején elindult. A tesztelés tapasztalatai alapján kerülhet majd sor a Mastercard nyílt bankolást támogató szolgáltatásainak más – köztük a magyar – piacon való bevezetésére. //

Kapcsolódó cikkeink