Átadták a főváros első, tanyasi termékeket árusító piacát
Átadták a főváros első, a hét hat napján tanyasi termékeket árusító piacát szerdán Budapesten a belvárosban, a Hold utcában.
A felújított vásárcsarnokot Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Rogán Antal (Fidesz-KDNP), Budapest V. kerületének polgármestere adta át hivatalosan rendeltetésének.
Mezőszentgyörgyi Dávid, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet főigazgatója az MTI-nek elmondta: a Hold utcai vásárcsarnokot 220 millió forintból – teljes egészében nemzeti forrásból – újította fel az önkormányzat. A pénzből megújult a vásárcsarnok komplett szerkezete és a tanyasi termékek értékesítését szolgáló standokat alakítottak ki.
A beruházás alig egy év alatt készült el.
Fazekas Sándor köszöntőjében kiemelte: a Hold utcai vásárcsarnok a Vidékfejlesztési Minisztérium és az önkormányzat együttműködésének eredményeként újult meg. Így egy újabb lehetőséget kapnak a tanyasi termékeket előállító gazdálkodók, hogy áruikat a rövid ellátási láncnak köszönhetően közvetlenül a fogyasztóknak értékesítsék. Jól járnak a vásárlók is, mivel közvetlenül a termelőktől vehetik meg a jó minőségű magyar kézműves élelmiszereket Budapesten a belváros szívében – mondta a miniszter, aki szerint így egy olyan közösségi tér alakul ki a Hold utcai piacon, amely kedvező az eladónak és a vevőnek.
Közölte, a szaktárcánál négy éve kezdődött meg az a munka, amelynek célkitűzése az volt, hogy minél több magyar piacon kaphatók legyenek a közvetlenül a vidéki magyar termelőktől származó áruk. Ennek nyomán ma már mintegy 120 gazdapiac működik az országban, és várhatóan továbbiak is nyílnak majd, mivel folyamatos az érdeklődés irántuk a termelők és a vásárlók részéről. Fazekas Sándor példaként említette, hogy a fővárosi piacokon most 166 tanyasi gazdaság árulja termékeit, s a gazdák a Hold utcai piacon is mintegy 300 terméküket kínálják majd.
Rogán Antal a többi között arról beszélt, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával Budapest belvárosában sikerül megőrizni egy olyan történelmi értéket, mint a Hold utcai piac, amely mostantól a magyar termékek árusítására szakosodik. A fejlesztés eredményeként a vásárcsarnok nemcsak XIX. századi arculatát őrizte meg, hanem a mai igényeknek megfelelő funkciókkal is ellátták az épületet, például akadálymentessé tették. Megemlítette: a csarnokban helyet kapott a belvárosi szociális bolthálózat üzlete is, amelyben a rászorulók vásárolhatnak, közvetlenül a termelőktől származó magyar árukat is.
Mezőszentgyörgyi Dávid, aki egyben a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat főtitkára is, emlékeztetett, hogy a Vidékmustra – ahol a termelők közvetlenül adhatták el a fogyasztóknak termékeiket – két évig, a Kossuth tér felújításának kezdetéig, a Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt nagy sikerrel működött. Most ezek a hagyományok a Hold utcai piacon folytathatók a hét hat napján. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >