Áremelkedésben Európa-bajnokok vagyunk
Az uniós tagállamokban a harmonizált fogyasztói árindex 2,6 százalékos volt, az euróövezetben ennél alacsonyabb: 2,4 százalék. Magyarországon viszont 5,6 százalék az uniós statisztika szerint.
Az Eurostat jelentése szerint éves bázison a harmonizált fogyasztói árindex 2012. júniusában 5,6 százalék volt hazánkban, ami előző hónaphoz képest 0,2 százalékpontos emelkedést mutatott, vagyis az uniós statisztika szerint is csak egyszeri javulás állhat az infláció mértékének májusi csökkenése mögött.
Ez az 5,6 százalék pedig bőven elég ahhoz, hogy uniós szinten a negatív toplista élére kerüljünk, ahonnan 2012. januárja óta egyetlen másik tagország sem képes leszorítani hazánkat. Ehhez persze a januári áfaemelés nagyban hozzájárult, amit az uniós statisztika is visszaigazol. 2011. decemberében még 4,1 százalékot közölt a hivatal év/év alapon, ami januárral 5,6 százalékra ugrott. A tavalyi év utolsó hónapjában egyébként a magyar inflációnál rosszabbat 4 országban mértek a tagállamok közül: Nagy-Britanniában és Cipruson (egyaránt 4,2 százalék), Lengyelországban (4,5 százalék) és Szlovákiában (4,6 százalék).
A legfrissebb statisztika szerint Magyarország mögött a második legmagasabb inflációt Máltán és Észtországban regisztrálták: egyaránt 4,4 százalékot, vagyis még náluk is 1,2 százalékponttal rosszabb a magyar adat. Ha megnézzük a visegrádi országokat, illetve a szomszédos Románia statisztikáját, az látható, hogy bár mindegyik esetben előző hónaphoz képest növekedést mutat az infláció mértéke éves bázison, közel sem annyira rossz a helyzet, mint Magyarországon. A legnagyobb mértékű áremelkedés, 4,2 százalékos Lengyelországhoz kapcsolódik, míg Szlovákiában 3,7, Csehországban pedig 3,8 százalékkal drágult az élet. A legjobb a helyzet a harmonizált fogyasztói-árindex szempontjából Romániában, hiszen ott „csak” 2,2 százalékos emelkedésről számolt be az Eurostat június hónapra.
A legalacsonyabb júniusi infláció egyébként Svédországhoz (0,9 százalék), a problémákkal küzdő Görögországhoz (1 százalék) és Bulgáriához (1,6 százalék) kapcsolódik.
12 hónap átlagában vizsgálva az uniós statisztikai hivatal szerint szintén Magyarországon a legrosszabb a helyzet, hiszen 2011 és 2012 júniusa között 2010 és 2011 azonos időszakához viszonyítva 4,7 százalékkal drágult az életünk. Ám ebből a szempontból az éllovas címen meg kell osztozni Észtországgal, ahol hasonló mértékű inflációt regisztrált az Eurostat. (mfor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >