Áprilisban enyhén nőtt a GKI konjunktúra indexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. A cégek foglalkoztatási hajlandósága nem változott az előző felméréshez képest, az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás viszont lényegesen csökkent. Emellett romlott a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése.
Az üzleti kilátások idén januárban érték el mélypontjukat, azután enyhe pozitív elmozdulás történt. A GKI üzleti bizalmi indexe áprilisban 1 ponttal emelkedett márciushoz képest – ez hibahatáron belüli változás. Életjelet adott magáról az ipari szektor, bizalmi indexe csaknem 3 pontot emelkedett az előző hónaphoz képest, ugyanakkor a szolgáltatói szféra hasonló mutatója 2 ponttal csökkent. A kereskedelmi és az építőipari bizalmi index gyakorlatilag stagnált havi alapon. Továbbra is az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.
A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor áprilisban nem változott az egy hónappal korábbihoz képest. Egyik vizsgált ágazatban sem következett be érdemi változás. A következő három hónapban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 11%-a szűkítené azt.
A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése áprilisban érezhetően romlott, ezzel e mutató visszatért a tavaly év végi szintre.
Az ár indikátor, ami az üzleti szféra ár-képzési terveit egyetlen számba sűríti, a negyedik hónapban is számottevően csökkent az előző felméréshez képest. Ezzel e mutató hat havi mélypontjára esett. Mind a négy szektorban csökkentek az áremelési szándékok, különösen nagyot a kereskedelemben. A következő három hónapban a cégek 26%-a szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8%-a készül.
A GKI fogyasztói bizalmi index 2024 novemberében érte le mélypontját, azóta valamivel kedvezőbb a lakosság hangulata. Áprilisban e mutató másfél ponttal állt magasabban, mint márciusban. A lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetének megítélését érdemben, míg a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait kissé javulónak értékelte. Az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét is javulónak gondolják az előző hónaphoz képest. Ugyancsak jobb lett a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése is. A lakosság inflációs várakozása csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás is kedvezőbbé vált az előző hónaphoz képest.
Kapcsolódó cikkeink
Föld napja: Felemás a magyar lakosság klímatudatossága
Április 22-e a Föld napja, így kifejezetten aktuális kérdés a…
Tovább olvasom >A GKI 2-2,5%-os gazdasági növekedést vár 2025-ben
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2025-re 2-2,5%-os GDP-növekedést prognosztizál, amely a külpiaci…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A kereskedelemben 6-szor gyorsabban nőtt a termelékenység 2010 óta, mint a feldolgozóiparban
A nemzetgazdasági ágazatok munkatermelékenységet vizsgáló sorozatunk harmadik részeként a feldolgozóipar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fejenként 62 kg ételt pazarolunk el évente
Egyre égetőbb problémát jelent az élelmiszer-hulladék és a túlfogyasztás: a…
Tovább olvasom >A gazdálkodókban bíznak a legjobban
Az EIT Food Consumer Observatory legfrissebb, 2024-es Food Trust Reportja…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: öt hete vezették be az árréscsökkentést, azóta 887 élelmiszer ára lett kedvezőbb
Öt hete vezette be a kormány az árréscsökkentést, azóta 887…
Tovább olvasom >