Áprilisban 2,2 százalékra lassult az infláció
A fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal voltak magasabbak áprilisban, mint egy évvel korábban, az infláció 0,5 százalékponttal lassult a márciusi éves 2,7 százalékról. Márciushoz viszonyítva a fogyasztói árak 0,4 százalékkal emelkedtek áprilisban – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Elemzők hajszállal magasabb, 2,3 százalékos inflációt vártak áprilisra.
Az elmúlt egy évben a legnagyobb mértékben a járműüzemanyagokat is tartalmazó egyéb cikkek, valamint a szeszes italok, dohányáruk drágultak.
Az év első négy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 2,5 százalékkal nőttek.
A szezonálisan kiigazított éves maginfláció áprilisban 1,9 százalék volt, az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékra emelkedett a márciusi stagnálás után.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az árindexet főként az üzemanyagárak mozgatják, egy év alatt 10,7 százalékkal drágultak, viszont az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent az áruk, a jövedéki adó negyedéves felülvizsgálata, csökkentése miatt – jelezte.
Az üzemanyagok éves áremelkedése a márciusi 17,1 százalékról jelentősen lassult.
A dohányáruk 4,8, a szeszesitalok 1,1, ezen belül a tömény italok 3,0 százalékkal drágultak, így a kategória együttesen 2,9 százalékos áremelkedést regisztrált az előző havi 2,6 százalékhoz képest.
Tavaly áprilishoz viszonyítva az élelmiszerek ára 1,9 százalékkal emelkedett, ami szintén lassulás a márciusi 2,2 százalékról. Ezen belül a cukoré 12,3, a sertéshúsé 12,0, a péksüteményeké 6,0, a párizsié, a kolbászé 5,6, a sajté 4,9, a kenyéré 3,8 százalékkal nőtt.
A baromfihús ára 15,7, a liszté 3,8, a tojásé 3,4 százalékkal csökkent.
Átlag felett, 5,0 százalékkal drágultak az egyéb cikkek közé sorolt termékek az üzemanyagok miatt, illetve a gyógyszerek 2,7, az újságok folyóiratok 10,3 százalékkal és a tanszerek, írószerek ára is 3,1 százalékkal nőtt.
A szolgáltatásokért átlagosan 1,7, százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a háztartási szolgáltatásokért 3,5, a postai szolgáltatásokért 5,9, a belföldi üdülésért 4,5 százalékkal többet.
A tartós fogyasztási cikkek 0,6, a ruházkodási cikkek 0,1 százalékkal kevesebbe kerültek. A háztartási energia 0,6 százalékos drágulását gyakorlatilag a tűzifa árának 5,9 százalékos emelkedése okozta.
Márciushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 3,4, a kávéé 1,2, a csokoládéé, a kakaóé szintén 1,2, a baromfihúsé 0,9, a kenyéré 0,7 százalékkal. A liszt ára 2,3 százalékkal, a sajté 1,7 százalékkal, az étolajé 1,4 százalékkal csökkent.
A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek ára nőtt a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek 0,3 százalékkal kevesebbe kerültek áprilisban, mint egy hónappal korábban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >