Annyi a Temunak és Sheinnek Európában is?
Az amerikai kereskedelmi szigorítások hatására újabb kihívás előtt áll az európai piac: a Shein, a Temu és az AliExpress csomagjai egyre nagyobb arányban ömlenek be az EU-ba. A gazdasági kockázatok miatt Brüsszel gyorsított eljárásban vizsgálja a védekezés lehetőségeit – írja a L’Express cikke nyomán a Portfolio.
Donald Trump május 2-től életbe lépő rendelete, amely megszünteti a kínai és hongkongi eredetű áruk 800 dollár alatti vámmentességét az Egyesült Államokban, alapjaiban rengetheti meg a kínai e-kereskedelmi óriások amerikai működését. A piacszűkülésre reagálva a vállalatok – élükön a Shein, a Temu és az AliExpress – várhatóan Európára irányítják át eladatlan készleteiket. Ez komoly következményekkel járhat az uniós kereskedelemre, iparra és költségvetésre nézve.
Vámmentes özönvíz: napi 12 millió kiscsomag
Az EU jelenlegi szabályozása szerint az importált kiscsomagok 150 euró értékhatár alatt vámmentesek. A L’Express francia lap becslése szerint naponta körülbelül 12 millió ilyen kiscsomag érkezik az unióba, összesen évi 4,6 milliárd euró értékben. A vámhatárok kijátszását segíti, hogy a csomagok mintegy 65%-át alulértékelik – szándékosan. Franciaországban már most érzékelhető a trend: a La Poste vezérigazgatója szerint minden negyedik beérkező csomag a Shein vagy a Temu platformról származik.
Reagál Brüsszel és a tagállamok
A várható importnyomásra reagálva az Európai Bizottság felállított egy megfigyelő munkacsoportot, amely a kínai csomagcunami korai jeleit vizsgálja. Olof Gill, a Bizottság vámügyekért felelős szóvivője megerősítette: ha bebizonyosodik, hogy a növekvő behozatal ipari károkat okoz, készen állnak védintézkedéseket – például védővámokat vagy kvótákat – bevezetni. A francia gazdasági minisztérium különösen aktívan szorgalmazza a gyors válaszokat, hangsúlyozva, hogy Európának nem szabad viselnie az amerikai politikai döntések következményeit.
Reformgyorsítás a vámrendszerben
A helyzet sürgetővé tette az EU 2023-ban elindított vámuniós reformjának felgyorsítását. Ennek egyik kulcseleme a jelenlegi 150 eurós vámmentességi határ eltörlése lenne, amit eredetileg csak 2028-ra terveztek. Több fogyasztóvédelmi szervezet viszont úgy véli, ezt a szabályt külön kellene kezelni, és mihamarabb életbe kellene léptetni, mivel a kínai platformok kedvező vámhelyzete piactorzító hatású.
Kockázat és kompromisszum
A helyzet nem fekete-fehér. Bár az importált áruk mennyisége nőhet, a kínai platformok is veszteségeket szenvedhetnek, mivel logisztikai költségeik emelkednek, és újra kell szabniuk európai működésüket. Emellett nem új logisztikai csatornákat építenek, hanem a meglévő rendszereken fokozzák a forgalmat – a technikai feltételek tehát adottak, a politikai reakciók viszont kulcsfontosságúak lesznek.
A következő hetekben eldőlhet, hogy az Európai Unió képes lesz-e időben és hatékonyan megvédeni saját iparát és piacait az új kereskedelmi nyomástól – vagy újabb példát látunk arra, hogyan hat egy globális döntés közvetlenül a kontinentális gazdaságokra.
Kapcsolódó cikkeink
Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >A Temu már az európai élelmiszerpiacot is célba vette
Egyre komolyabb fenyegetést jelent az európai kiskereskedelem számára a kínai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >