AM: új korszakot nyit az agráriumban az öntözésről szóló törvény elfogadása
Várhatóan jövő kedden elfogadja az Országgyűlés az öntözésről szóló törvényt, és január elsejétől életbe léphet, ami egy új korszakot nyit az agráriumban – mondta Farkas Sándor, az agrártárca parlamenti államtitkára a Portfolió agrárkonferenciáján szerdán Siófokon, kulcskérdésnek nevezve az ágazat versenyképességének biztosítását.
A több mint ezer részvevővel megrendezett kétnapos konferencia nyitóelőadásán az államtitkár arról számolt be, hogy a magyar mezőgazdaság teljesítménye 2010 óta 32 százalékkal emelkedett, tavaly elérte a 2720 milliárd forintot, ami „tiszteletre méltó szám”.
Az ország agrárexportja is nő, az idén szeptemberig közel 7 milliárd euró volt, ami mintegy 10 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. „Az ágazat szerepe, súlya egyértelműen meghatározó az ország külkereskedelmében” – fogalmazott.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány számos intézkedést tesz annak érdekében, hogy a mezőgazdaság versenyképessége tovább emelkedjen. Az öntözéses gazdálkodás kiemelt fejlesztését és a jelenlegi több mint 100 hektáros területének megduplázását, megtriplázását szolgálja az új törvényjavaslat mellett, az elmúlt tíz évben évente 17 milliárd forintnyi támogatás folyósítása is.
Emlékeztetett arra, hogy új agrárfinanszírozási eszközöket vezettek be a gazdák olcsó hitelhez juttatása érdekében, továbbá hogy Európában elsőként fogadták el Magyarországon a Digitális Agrár Stratégiát, amely az élelmiszertermelésben rejlő lehetőségek hatékony kihasználását mozdítja elő. Idén új támogatási jogcímeket vezettek be az ágazatban, egyebek közt a tenyészbikák támogatására, szárítmány előállítók részére és a méhészet számára biztosítva forrásokat – sorolta.
Jó hírnek nevezte, hogy évről évre nő a mezőgazdasági gépek iránti kereslet. Idén szeptember végéig 134 milliárd forint értékben vásároltak új, modern gépeket és eszközöket a gazdálkodók, ami a hatékonyság és versenyképesség növelése szempontjából nélkülözhetetlen – tette hozzá.
Farkas Sándor beszámolt arról is, hogy javában zajlanak a KAP (Közös Agrárpolitika) tárgyalások, amelyek döntően meghatározzák majd a magyar mezőgazdaság fejlődési irányát a 2021-2027 közötti időszakban. Sikerült elérni Brüsszelben, hogy a sertés- és baromfiágazat számára 2025-ig állatjóléti támogatást lehessen fizetni, és emelkedett a keretük is – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Több ezer gazda részvételével készült a felmérés: A termelők szerint is fontos a vizek megtartása
Magyarország továbbra is „víznagyhatalom”, de a csapadék eloszlása mára térben…
Tovább olvasom >Ha változik a környezet, a gazdáknak is változniuk kell
Ha változik a környezet, akkor egy dologban biztosak lehetünk: a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A kézműves vagy a Temu jelző lesz a fa alatt? – felmérést készített a Meska magyar kézműves oldal
A Meska online kézműves piactér felmérése szerint az emberek közel…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >