AM: programok a föld mélyétől a csillagos égig a Balaton-felvidéken
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park megalapításának 25 éves évfordulóját ünnepli, amely korábbi tájvédelmi körzetek összeolvadásából jött létre 1997-ben a Balaton északi partján a Tihanyi-félszigettől a Kis-Balatonig – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleményében.
Kiemelték, a sokak által Matula és Tutajos történetén keresztül ismert Kis-Balatont a vizes élőhelyek nemzetközi védelmét szolgáló Ramsari Egyezmény is óvja. A Tihanyi-félsziget – kiemelkedő geológiai értékei és a területen zajló természetvédelmi munka elismeréseként – 2003-ban Európa Diplomás területté vált. A 10 éves Bakony-Balaton Geopark – melynek területe részben a nemzeti parkban található – az itt fellelhető földtani, természeti és kultúrtörténeti értékek bemutatását, társadalmi jelentőségük tudatosítását tűzi ki célul.
Hangsúlyozták, a nemzeti park a föld mélyétől, azaz a barlangoktól a csillagos égig, vagyis a csillagászati élménycentrumig kínál programokat, élményeket a kisgyermekektől az idősebb korosztályig.
A tavalyi évben több bemutatóhely megújult. Júliusban ünnepli egy éves fennállását a balatonfüredi Lóczy-barlang Látogatóközpont. Pünkösdkor nyílt meg Fonyódon a Berek Világa Látogatóközpont Somogy megye hiánypótló létesítményeként, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a dél-balatoni berkek világával. A 10 éves bakonybéli Pannon Csillagda új planetáriumi filmmel és mozigépészettel, újjávarázsolt planetáriummal várja a látogatókat. A 70 éve védett Tihanyi-félszigeten található Levendula Ház Látogatóközpont elektromos hajós vízi szakvezetéssel bővítette kínálatát a Belső-tavon. A 80 éve védett Tapolcai-tavasbarlang és a látogatóközpont interaktív „Csodálatos Karszt” kiállítással és barlangi csónakázással várja a vendégeket. A tavaly megújult Salföldi Majorban őshonos háziállatokkal, gyógynövénykerttel és lovas programokkal készülnek a szervezők. A szintén megújult Hegyestű Geológiai Bemutatóhely bazaltkúpjának tetejéről lehet megfigyelni a Balaton-felvidék tájrészleteit. A Csodabogyós-barlang és a Szentgáli-kőlik a kihívást keresőket várja overallos barlangtúrákkal – írják a közleményben.
A tájékoztatás szerint hamarosan újra megnyitja kapuit a Kotsy-vízimalom Zalaszántón, ahol valódi malomipari relikviákat egy igazi molnár kalauzolásával ismerhetünk meg. Ha már Nyugat-Balaton: új programlehetőséget nyújtanak az ingyenes geobotanikai séták a Hévízi-tó körüli véderdőben.
A Kis-Balatonon vezetett szárazföldi vagy vízi túrák során megtekinthető a fokozottan védett terület élővilága, a „Matulakunyhó” és Fekete István emlékszobája és két éve nyitotta meg kapuit a Kis-Balaton Látogatóközpont. A közeli Vörsi Tájházban az egykori halászok életével lehet megismerkedni. A Kápolnapuszta Bivalyrezervátum Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordájával, kiállítással, sétaúttal, új kilátóval, augusztus 27-én Bivalynap rendezvénnyel vár kicsiket és nagyokat egyaránt. A kis-balatoni bemutatóhelyeken érdemes igénybe venni a térségi összefogással megvalósult West of Balaton kedvezményrendszert – tájékoztatott az Agrárminisztérium. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >Airbnb-tiltás a VI. kerületben: hotellé alakulnak a magánlakások
2026. január 1-től tilos lesz magánszálláshelyeket üzemeltetni Terézvárosban, ami radikálisan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Uborkabéka – A nap videója
Nem mindenkinek ajánlanánk, de attól még kreatív asztali „dísznek” tartjuk.
Tovább olvasom >Hipermarket-körutazás – A nap videója
A vásárlóbarát gondolkodás epikus példája egy stockholmi szupermarketben. Suzanne a…
Tovább olvasom >