AM: jelentős támogatás segíti a Dévaványai-Ecsegi puszták természetes vízháztartásának helyreállítását
A Körös-Maros Nemzeti Park területének jelentős része vizes élőhely, ezért kiemelkedő jelentőségű, hogy 251,7 millió forint uniós támogatásból valósul meg a Dévaványai-Ecsegi puszták természetes vízháztartásának helyreállítása – hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleménye szerint Rácz András, a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt keddi nyitórendezvényén, Dévaványán.

(Fotó: Pixabay)
A fejlesztés célja, hogy a víz jelenléte és helyes áramlása hosszú távon biztosítsa a biodiverzitást, a védett fajok fennmaradását, valamint a tájképi értékek megőrzését. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága jelenleg öt nagy uniós projektet valósít meg, összesen több mint 4 milliárd forint értékben. Ezek közül a legnagyobb arányban – mintegy 3,6 milliárd forinttal – a mezőgazdasági kezelés infrastruktúrájának fejlesztésére irányulnak a források, míg a fennmaradó rész közvetlenül a veszélyeztetett élőhelyek helyreállítását szolgálja. Minden terv elsődleges célja a természeti állapot javítása, így a védett területek hosszú távú értéke biztosítottá válik – tájékoztatnak a közleményben. „A vizes élőhelyek helyreállítása és tájkép jelentőségű beavatkozások a dévaványai-ecsegi pusztákon” elnevezésű KEHOP Plusz projekt jelentősége messze túlmutat a helyi határokon, hiszen országos és európai szinten is mintát ad a természetvédelem fejlesztésében. A most kezdődő beruházás a Dévaványai-Ecsegi puszták Kórézug területén zajlik, amely országos jelentőségű védett természeti terület, és a Natura 2000 hálózat része.
A fejlesztés célja a felszíni vizek természetes mozgásának visszaállítása, a mesterséges csatornák, árkok és töltések megszüntetése, valamint a tájképi jelleg helyreállítása
Ennek eredményeként a terület növényzeti zonációja is a természetes állapotokhoz közelít majd, ami jelentősen javítja az élőhelyek minőségét és a védett fajok – például a nagy goda és a gólyatöcs – fészkelési feltételeit – ismertették. A beavatkozások során 23 kilométer csatornát számolnak fel, továbbá 14 műtárgyat bontanak el. A gyepterületek vízháztartásának javítása lehetővé teszi, hogy csapadékos években a vízborítottság időtartama és nagysága is megnőjön – fejtette ki az államtitkár. A természetes vízáramlás helyreállítása a szikes rétek, mocsarak, nádasok és más vizes élőhelyek hosszú távú fennmaradását biztosítja, miközben visszaszorítja az inváziós növényfajokat is. A kezelést a nemzeti park saját magyar szürkemarha állománya legeltetésével végzi, amely szintén hozzájárul a természetes élőhelyek fenntartásához. Ez a program hozzájárul Magyarország természeti örökségének védelméhez, elősegíti az ökoturizmus fejlődését. A víz jelenléte és helyes áramlása nélkülözhetetlen a helyi és országos környezetvédelem számára, ezért a Dévaványai-Ecsegi puszták fejlesztése mérföldkő a magyar természetvédelem történetében – ismertette Rácz András a tárca közleménye szerint.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A mesterséges vízpótlás a táj természetes alkalmazkodóképességét segíti
A klímaváltozás miatt elkerülhetetlenül szükséges mesterséges vízpótlás a táj természetes…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: rendkívüli segítséghez jutnak a súlyos tavaszi fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők
Az idén több hullámban érkező tavaszi fagy súlyos károkat okozott…
Tovább olvasom >Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését
Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >