AM: jelentős értéket képviselnek a hazai gyepek, megőrzésüket a kormány is támogatja
A hazai gyepek hosszú távú megőrzésében kulcsszerepet játszik a Grassland-HU LIFE integrált projekt – emelte ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a természetvédelmi kaszálást bemutató nyitórendezvényen szerdán, Kőszegen az AM szerdai közleménye szerint.

(Fotó: Pixabay)
Magyarország gyepterületei, a Pannon biogeográfiai régió természetes és féltermészetes állapotban megmaradt élőhelyei, a Kárpát-medence legértékesebb természeti kincsei közé tartoznak, amelyek nemcsak a biodiverzitás, hanem a klímavédelem és a fenntartható mezőgazdaság szempontjából is kiemelkedő fontosságúak. Magyarország ezért különleges felelősséget visel a pannon biogeográfiai régió egyedülálló gyeptípusainak megőrzésében – írták.
A hazai gyepterületek a homokpusztáktól a szikeseken át a hegyi kaszálórétekig rendkívül gazdag növény- és állatvilágnak adnak otthont
A védett növényfajok háromnegyede és a védett állatfajok fele ezekhez az élőhelyekhez kötődik. Itt található meg például a fokozottan védett tátorján, magyar kökörcsin, parlagi sas, túzok vagy a magyar szöcskeegér is. A gyepek biodiverzitása és annak változásai hatással vannak az ökoszisztémák működésére, a víz elérhetőségére és minőségére, az élelmezés biztonságra, az emberi növényi és állati egészségre, valamint az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képességre – áll a közleményben. Hozzátették, hogy a magyar nemzeti parkok igazgatóságainak vagyonkezelésében több mint 200 ezer hektár gyepterület van, amelyeket érintően – évtizedes szakmai tapasztalatra, a rendelkezésre álló kezelési eszközparkra, és pályázati forrásokra támaszkodva – folyamatosak az élőhely fejlesztési, helyreállítási es kezelési munkák. A hazai gyepterületek megőrzésére irányuló természetvédelmi célok elérése érdekében azonban az igazgatóságok vagyonkezelési feladatellátásán jóval túlmutató, széleskörű együttműködésre alapozó munkára van szükség az állattenyésztési ágazattal, gazdálkodókkal közösen. A gyepek védelme, helyreállítása és fenntartható kezelése a nemzeti parkok, a természetvédelmi hatóságok, a gazdálkodók és a helyi közösségek együttműködését igényli – jelentette ki a helyettes államtitkár a közlemény szerint.
A Grassland-HU LIFE projekt keretében kidolgozásra kerül országos gyepstratégia
Ez támogatja Natura 2000 területeken gazdálkodókat, és elősegíti a védett fajok és élőhelyek megőrzését. A program keretében infrastrukturális fejlesztések is zajlanak, például a legeltetés feltételeinek kialakítása, cserjeirtás, inváziós fajok visszaszorítása. Emellett egy országos inváziós faj-adatbázis is készül, amely a természetvédelmi hatóságok számára nyújt információt az egyes inváziós fajok előfordulásáról és kezelési lehetőségeiről – tették hozzá. A projekt keretében létrejövő modellgazdaság-hálózat, amelynek tagja a Kőszegi Evangélikus Középiskola Tangazdasága, fontos szereppel bír hiszen lehetőséget ad arra, hogy a természetkímélő gyepgazdálkodás gyakorlati tapasztalatait, jó példáit széles körben meg lehessen ismertetni az ágazat szereplőivel – írta az AM.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Mintegy 5 millió eurót fordít zöld energiára az Aldi Írországban
Az Aldi Ireland bejelentette, hogy 5 millió eurós beruházással energiatakarékos…
Tovább olvasom >A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >