AM-államtitkár: elvárás az uniós agrártámogatások szinten tartása
Magyarország annál nagyobb csökkenést nem tud elfogadni, mint amennyit az Egyesült Királyság az Európai Unióból történő kilépése indokol, ezért a Közös Agrárpolitika (KAP) források jelenlegi szinten tartása minimum elvárás – közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára a mezőgazdasági és halászati tanács hétfői, luxemburgi ülésén.
Az államtitkár – az agrártárca keddi közleménye szerint – hangsúlyozta, hogy az egyik legnagyobb befizető, az Egyesült Királyság kiválásával nincs realitása a jelenlegi 382 milliárd eurós KAP költségvetés megtartásának. Magyarország maximum a brit kilépéssel indokolható csökkenést tud elfogadni.
Emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság javaslata szerint Magyarországon a jelenlegi programozási időszakhoz képest összehasonlító áron közel 17 százalékkal csökkennének a KAP források a 2021-2027 közötti időszakban. A vidékfejlesztés szenvedné el a legnagyobb forrásvesztést, mivel az országnak 26 százalékkal kevesebb uniós forrás jutna.
Az államtitkár elfogadhatatlannak tartja a támogatások ilyen mértékű csökkentését, miközben a javasolt szabályozás lényegesen nagyobb terhet róna a termelőkre.
Az ülésen Magyarországgal együtt összesen húsz tagállam agrárminisztere támogatta azt a közös nyilatkozatot, amely a KAP-ra fordítható források jelenlegi szinten tartását szorgalmazza a következő uniós költségvetési ciklusban.
Feldman Zsolt hozzátette, hogy a következő hétéves uniós költségvetésről, benne a KAP-ra fordítható források nagyságáról az állam- és kormányfők hoznak majd döntést, azonban a nyilatkozat fontos politikai üzenetként tekinthető a jövőbeni tárgyalásokra nézve. A kezdeményezés súlyát növeli, hogy a támogatók között egyaránt megtalálhatóak régi és új, valamint nettó befizető és kedvezményezett tagállamok is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >Hullámvölgyből kifelé
Idén az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a megszokottnál jóval korábban kezdődött…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >