AM-államtitkár: a fiatalokat fel kell készíteni a mezőgazdaság digitális átalakulására
Az agrárium iránt érdeklődő fiatalok felsőoktatási képzésében a technológiai és az agrárszakmai tudás átadása egyaránt fontos; a fiatalokat fel kell készíteni az agrárium digitális átalakulására, hogy Magyarország aktív részese lehessen a szektorban zajló technológiai robbanásnak – mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára szerdán Budapesten.
Feldman Zsolt az Agrárdigitalizáció a felsőoktatásban című konferencián hozzátette: fontos, hogy a hallgatók készségeit és képességeit valós üzleti helyzetbe ágyazva fejlesszék, hiszen az agrár felsőoktatásnak a vállalatok, a cégek igényeihez alkalmazkodni képes szakembereket kell felmutatnia.
Az államtitkár szerint a digitális készségek és képességek oktatásában a precíziós gazdálkodás és a szántóföldi növénytermesztés területén történt előrelépés, az állattenyésztés, a kertészet és az erdőgazdálkodás területén azonban még vannak hiányosságok. Feldman Zsolt szerint a problémák kezelése érdekében döntött úgy a minisztérium a szakmával közösen, hogy összeállítja a digitális agrárstratégiát, amelyben az agrárfelsőoktatás és azon belül a digitális kompetenciák fejlesztését helyezték előtérbe. A stratégia hamarosan elkészül és várhatóan még idén a kormány elé kerül – mondta az államtitkár. Maróti Miklós, az AgroVIR Kft. ügyvezetője is arról beszélt, hogy a frissen végzett hallgatók körében is fejleszteni kell a digitális ismerteket. Ezért döntöttek úgy 2018-ban, hogy elindítják az Agrovirtus elnevezésű egyetemi agrárversenyt, ahol a hallgatók piaci környezetet leképező feladatok segítségével készülhetnek az agrárdigitalizáció jelentette kihívásokra – mondta. A tavalyi rendezvény tapasztalatai alapján az idei verseny része lesz az Agrovirtus Akadémia is, ahol nem az agrárszakmai, hanem a pénzügyi, gazdasági ismertek, illetve a kommunikációs és prezentációs készségek fejlesztésére helyezik a hangsúlyt. Kiemelte, hogy az Agrovirtust a következő években közép-kelet-európai vagy akár európai szintű versennyé akarják alakítani, ugyanis az idén már 20 nemzet hallgató jelentkeztek, így többek között Dél-Afrikából és Hollandiából is érkeznek csapatok.
Szólt arról is, hogy a versenyt az AgroVIR Kft. és szakmai partnerei finanszírozzák.
Gorotyák Igor, az AgroVIR Kft. marketing vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a vállalat saját fejlesztésű vezetői információs rendszerével segíti a gazdálkodók döntéseit. A rendszert használó gazdasági egységek száma eléri a 170-et, ez a számítógépes rendszer a magyarországi szántó területek 12 százalékát fedi le. Hozzátette, a vállalat által indított versenyen tavaly 80, idén pedig 100 csapat méri össze tudását. Az Agrovirtus selejtezője egy hónapig tart, az itt legjobban teljesítő 10 csapat vehet részt november 18-19-én az Agrovirtus Akadémián. A verseny döntője pedig november 20-án lesz Gödöllőn. A verseny győztese egy fesztiválélménnyel gazdagodik vagy lehetőséget kap egy általuk választott nemzetközi konferencián a részvételre, mindezek értéke 1 millió forint, amelyet az Agrovir Kft. szponzorál. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább csökkent a mezőgazdasági gépforgalom
A magyar gazdálkodók gépbeszerzési kedve éveken át, egészen 2023 első…
Tovább olvasom >Az élelmiszertermelést nem lehet elválasztani a termőföldtől
A műhús egy csinálmány, mi pedig ragaszkodunk ahhoz, hogy az…
Tovább olvasom >Gazdasági előnyökkel töltjük meg a magyar-kazah együttműködést
Komoly agrárgazdasági és kereskedelmi lehetőségek vannak a magyar-kazah együttműködésben –…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >