Almatermés és árak: további hiány és drágulás várható a szezonban
A FruitVeb előrejelzése szerint a 2024-es almatermés jelentősen csökkenhet Magyarországon, amely a boltok polcaira kerülő étkezési alma árának 10-15 százalékos emelkedését vetíti előre. Az idei szezonban 300-350 ezer tonna almát várnak, de ebből csak legfeljebb 100 ezer tonna lesz étkezési minőségű, miközben a hazai kereslet 110 ezer tonna körül mozog.

Külföldre mehet a magyar alma?
Az ipari alma terén még nagyobb lesz a hiány, mivel a feldolgozóüzemek évi 400 ezer tonnát tudnának feldolgozni, de a termés ezt nem fedezi. A hiányzó mennyiséget várhatóan importálni kell. Az időjárási viszonyok miatt az étkezési alma egy része minőségromlás miatt az ipari szegmensbe kerülhet, tovább bonyolítva a helyzetet – derül ki a g7.hu elemzéséből.
A FruitVeb szerint erős osztrák, cseh és lengyel keresletre lehet számítani, ami miatt a jobb minőségű magyar almát a külföldi piacokra is eladhatják a termelők, így tovább csökkentve a hazai kínálatot. Ez azt eredményezheti, hogy a magyar boltokban több külföldi, esetleg alacsonyabb minőségű alma lesz elérhető.
A klímaváltozás miatt egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe a magyar almatermelők. Az aszály és a túlzott hőség miatt a gyümölcsök nem érik el a megfelelő méretet, gyorsan beérnek és lehullanak, így még ipari almának is nehéz hasznosítani őket. A magyar termesztési rendszerek egy része elavult, ami tovább nehezíti a helyzetet.
Az idei szezon tehát nemcsak a termelőknek, hanem a fogyasztóknak is kihívásokat tartogat, hiszen az alma árának emelkedése és a kínálat bizonytalansága várható a boltokban.
Kapcsolódó cikkeink
Pisztáciaboom a világban – sok helyen kedvenc snack lesz
A pisztácia iránti kereslet világszerte folyamatosan nő, és a globális…
Tovább olvasom >Veszélyben a világ fűszerei: a klímaváltozás a tömjént és a vaníliát sem kíméli
A globális felmelegedés egyre súlyosabb hatással van a világ fűszertermelésére…
Tovább olvasom >Drágul a sárgarépa Ukrajnában a kínálati szűkülés miatt
Április végére jelentősen megemelkedett a sárgarépa ára az ukrán piacokon…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >