Állatjólét és fenntarthatóság – Az európai állattenyésztők 2030-ig tartó jövőképe
Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában az Európai Haszonállattenyésztők Fóruma által közzétett, az európai állattenyésztők által az ágazatról alkotott, 2030-ig tartó jövőképének főbb elemeit mutatja be.
Az európai állattenyésztő és szaporító szervezetek uniós képviseletét ellátó Európai Haszonállattenyésztők Fóruma (EFFAB – European Forum of Farm Animal Breeders) bemutatta az „Európai Állattenyésztők 2030-ig szóló jövőképe” című dokumentumot. Az anyag felvázolja a 2030-ig szóló stratégiai jövőképet az ágazat legfontosabb eredményeivel, prioritásaival és célkitűzéseivel, meghatározva az európai állattenyésztés és akvakultúra-tenyésztés jövőjének irányát. Az EFFAB ütemtervet dolgozott ki e célok elérésére, miközben Európa szerte a politikai döntéshozókkal az érdekelt felekkel és a tenyésztőkkel szorosan együttműködve támogatja az élelmiszer- és élelmezésbiztonságot, annak érdekében, hogy fenntartható, versenyképes és rugalmas jövőt biztosítson az európai állattenyésztési ágazat számára. Az anyag kiemeli a genetikai szelekciónak az állattenyésztési gazdálkodási rendszerek fenntarthatóságának javításában betöltött kulcsfontosságú szerepét.
A felelős állattenyésztési stratégiák javíthatják a fenntarthatóságot, az állatok jólétét és egészségét
Felismerve a felelősségteljesebb és kiegyensúlyozottabb tenyésztési stratégiák felé történő elmozdulás szükségességét, − amelyek javítják az állatok jólétét és egészségét, csökkentik az erőforrás-felhasználást és mérsékelik az ágazat éghajlatra gyakorolt hatást, valamint megőrzik a genetikai sokféleséget − az EFFAB kidolgozta az EFABAR kódexet, amelynek célja, hogy bemutassa, hogy a tenyésztők hogyan építik be ma mindezen elemeket tenyésztési programjaikba, azzal a kizárólagos céllal, hogy hozzájáruljanak valamennyi állattenyésztési rendszer fenntarthatóságának javításához.
A biztonságos és tápláló élelmiszerekhez való hozzáférés biztosítása kulcsfontosságú kérdés, mivel az állattenyésztők az európai élelmiszerrendszerek kiindulópontjai. Kiegyensúlyozott és felelősségteljes tenyésztési stratégiák kidolgozásával a tenyésztők arra törekszenek, hogy minden gazdálkodási rendszerben biztosítsák a gazdák számára a megbízható hozzáférést a különböző helyi és kereskedelmi fajták megfelelő genetikai fejlesztéseihez az élelmezésbiztonság és az élelmiszerek minőségének javítása érdekében. A genetikai fejlődés és a tenyésztési technikák alapvető eszközök a haszonállatok jólétének és egészségének javításában, és azok a stratégiák megalkotásában kiemelt szerepet töltenek be.
2008 és 2018. között számos javulást sikerült elérni az állatjólét terén, ami jelentősen csökkentette az állományokban az elhullást és az antimikrobiális szerek használatának szükségességét. Például a baromfiágazatban a tenyésztési programokban rögzített előírások 40%-a a madarak jólétének, a lábak erősségének, a szív- és tüdőfunkciónak a javítására, valamint a stabil, egészségesebb állományok hosszú távú biztosítására irányul. Hasonlóképpen, 2015. és 2020. között a kiegyensúlyozott tenyésztési programok alkalmazása révén tovább nőtt a malacok választás előtti túlélési aránya, a lazactenyésztésben pedig az évek során több mint 90%-kal csökkent az állományokban a mortalitás.
Az innováció, a modern technológiák javíthatják az állattenyésztés színvonalát és az állatok jólétét
A kidolgozott jövőkép az állatok egészségét, jólétét, valamint a környezeti és gazdasági fenntarthatóságot integráló, kiegyensúlyozott megközelítést támogatja. A tenyésztés modernizálásának környezeti előnyei közé tartozik a metánkibocsátás évi 1%-os csökkentése és a nitrogén-kiválasztás 3,5%-os csökkentése ötévente. A 30 évvel ezelőttinél 30%-kal kevesebb takarmányfelhasználás pedig pozitív környezeti és gazdasági hatást gyakorol a gazdaságokra.
Az állatgenetika, a genomika, a precíziós állattenyésztési eszközök, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás terén elért folyamatos fejlődés lehetővé teszi az uniós állattenyésztők számára, hogy hatalmas mennyiségű adatot elemezzenek, ami az állatok igényeinek, reakcióinak, termelési tulajdonságainak jobb megértéséhez és egyre felelősségteljesebb tenyésztési stratégiákhoz vezet valamennyi gazdálkodó és gazdálkodási rendszer számára. Az innováció és a fejlett technológiák javíthatják az állattenyésztés hatékonyságát és az állatjólétet, a folyamatos kutatás és fejlesztés révén pedig az EU fenntarthatja globális versenyképességét.
A szakpolitikai kezdeményezések alapját a felelősségteljes tenyésztésnek kell képeznie
Tudományosan megalapozott, rugalmas, arányos és koherens szabályozási keretre van szükség valamennyi állattenyésztési rendszer fenntarthatóságának javításához és a versenyképesség fenntartásához. A szabályozásokat úgy kell megtervezni, hogy azok gyorsan elemezhetőek és a legújabb tudományos eredményekhez igazíthatóak legyenen, annak érdekében, hogy biztosítsák a biztonságos működési teret és az uniós állattenyésztők versenyképességét az EU-ban és világszerte egyaránt.
Európának ambiciózus uniós kutatási és innovációs keretbe kell befektetnie, köztük az állattenyésztés terén is, mivel a jövőkép szerint a versenyképes és fenntartható növekedés, a jobb körforgásosság és az állattenyésztési rendszerek rugalmasságának javítás lehetősége a genetikában rejlik.
Ha többet szeretne megtudni a stratégiákról, töltse le az „Európai Állattenyésztők 2030-ig tartó jövőképe” című, angol nyelvű dokumentumot.
NAK/ELV
Kapcsolódó cikkeink
EuroCIS 2025: „Lighting the Way to Smarter Stores!”
A visszaszámlálás elkezdődött! – Hamarosan megnyitja kapuit a kiskereskedelmi technológiák 2025-ös…
Tovább olvasom >Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >