Állami segítség nélkül nagyot drágulhat a hús
Legalább 20-30 milliárd forintos azonnali kiadást jelentene a kormánynak az a segítség, amit a sertés- és baromfiágazat képviselői kérnek azért, hogy a termelők ne kényszerüljenek komoly áremelésekre. Igaz, a pénzt még az idén törlesztenék, a drágulás azonban így sem elkerülhető – legfeljebb a mértéke a kérdés.
„Akárhogy kotorászunk a zsebünkben, nincs. Nem tudjuk kivédeni, hogy a 2010-2011-es években 60-70 százalékkal emelkedett a szemestakarmány ára, ezért fordultunk a kormányhoz, mert az áremelést mi sem tudjuk elkerülni, de a gyors segítség elejét veheti az ágazat ellehetetlenülésének” – mondta a Hírszerzőnek Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke.
A Hírszerző azért kereste meg a szervezet vezetőjét, mert a Terméktanács és a Magyar Sertéstartók Szövetsége is nyílt levelet intézett pénteken Orbán Viktorhoz. A két szakmai szervezet képviselői egyaránt azt kérik a kormánytól, vegye elejét annak, hogy a még az országban található kukoricából vásároljon fel készleteket, és biztosítson erre kamatmentes részletfizetési kötelezettséget a tenyésztőknek. Bárány László szerint nekik legalább 300-400 ezer tonna szemestakarmányra lenne szükségük, a sertéstartók a maguk felhívásában 100 ezerről beszélnek.
A Baromfi Terméktanács elnöke szerint az általuk kért mennyiség felvásárlása most 20 milliárd forintba kerülne, ha ehhez még 100 ezer tonnát veszünk, akkor az újabb körülbelül 6 milliárd forintot jelent, erre azonban még márciusban szüksége lenne az ágazatnak. A már említett drasztikus áremelkedések miatt Bárány László szerint a baromfihús ára 10 százalékkal mindenképpen emelkedni fog, már a jövő héten. „Ha nem jön segítség, akkor a nyár elején újabb 10 százalékos emelésre kényszerülünk” – tette hozzá az elnök, aki hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem segélyt, vagy ingyenes juttatást kérnek, ha most megkapják a kedvezményes vásárlási lehetőséget, még az idén törlesztik azt a gazdák.
A már említett szűk 30 milliárd forintnál azonban a kormánynak is jóval mélyebben a zsebébe kellene nyúlnia: a sertéstartók ugyanis egyelőre nem kapták meg a tavalyi állatjóléti támogatások teljes összegét (ennek oka egyszerűen az, hogy nem volt rá pénz, ezt februárban Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára is elismerte egy fórumon), ráadásul a tenyésztők az eddigi 25-ről 10 százalékra vinnék le a kétfajta hús árát, ami újabb jelentős bevételkiesést jelentene a költségvetésnek.
Az ágazatot emellett sújtotta az egykulcsos adó bevezetése is, az amúgy sem magas fizetések több tízezer embernél tovább csökkentek. Ma csak a baromfitenyésztés 60 ezer embernek ad munkát, Bárány László szerint ha a kormány nem segít, sokak megélhetése kerülhet veszélybe, elsősorban vidéken, az ország amúgy is hátrányos helyzetű régióiban, ahol nem tudnának máshol elhelyezkedni az utcára kerülők – írja a hirszerzo.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >