Alkalmazkodva a recesszióhoz
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén 6,5 százalék körül esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső megfelel a nemzetközi követelményeknek.
A recesszió mélypontját a GKI a a III. negyedévben várja, a gyors kilábalás reménye nélkül.
Az államháztartás hiánya európai módszertan szerint mintegy 3,8 százalékos lehet. A külső finanszírozási igény 2 milliárd euróra, a GDP 2,2 százalékára csökken, amit az IMF-EU hitelkeret finanszíroz.
Az elbocsátások bőven 100 ezer feletti dolgozót érinthettek. Egy részük külföldi volt (ők többségben hazamentek), további részük elhelyezkedett, illetve nyugdíjba ment. Így 2009 március- májusban a foglalkoztatottak száma csaknem 78 ezerrel volt kevesebb, mint egy éve. A munkanélküliségi ráta egyelőre épphogy 10 százalék alatt van (az egy évvel ezelőtti 7,7 százalékról), de az év során még emelkedése várható.
A reálkereset 2,7 százalékkal csökkent az I. negyedévben. A mikro- és kisvállalkozásoknál a foglalkoztatás és a jövedelem terén egyaránt szürkülés következett be.
A lakosság mérsékli halasztható és/vagy hiteligényes fogyasztását, így leginkább a tartós fogyasztási cikkek vásárlását. Ezért GDP-arányos nettó megtakarítási rátája emelkedik. 2009. I. negyedévében a hiteltörlesztés már meghaladta az új hitelfelvételt.
A válság kitörésétől 2009. április végéig a lakosság kb. 600 milliárd forint vagyonvesztést szenvedett el a tőzsdei részvényeken és a befektetési jegyeken. Ez éves jövedelmének 6-7 százaléka.
2009 közepétől az áfa és jövedéki adók emelésének hatására átmenetileg megugrik a fogyasztói árindex, év végére 7 százalék körül lesz, éves átlagban közel 5 százalék várható.
A külső és belső egyensúly javulása nyomán a változó nemzetközi befektetői hangulatban ismét vonzóbb befektetési cél lehet Magyarország. Júliusban megkezdődhet a beragadt jegybanki alapkamat mérséklése. Éves átlagban 285 forint körüli euró-árfolyam várható.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >