Akár tojáshiány is lehet az unióban, ha nem oldódik meg a tojóketrecek ügye
Akár tojáshiány is lehet az unióban, amennyiben nem sikerül rövid időn belül megoldani azt, hogy minden tagállamban az elvártnak megfelelő méretű tojóketrecet biztosítsanak a tojótyúkok számára. A jövő év elejétől ugyanis egy uniós rendelkezés értelmében meg kell növelni a tojóketrecek méretét a tojótyúkok jólétének biztosítása érdekében. Ám erre több újonnan csatlakozott ország termelői még nem képesek.
Többek között erről is szó esett Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter brüsszeli megbeszélésein. A magyar vidékfejlesztési tárca vezetője hétfőn – február 21-én – részt vett az unió agrárminiszteri tanácsülésén, ahol vezetésével tárgyaltak a tagállamok agrártárcáinak irányítói több fontos kérdésről, például a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjével kapcsolatban – többek között a vidékfejlesztéssel, a fiatal gazdák helyzetével és a fenntartható fejlődéssel összefüggő kérdéskörökben – valamint a tojótyúkok jólétéről és a édesvízi halászatról.
Fazekas Sándor Brüsszelből hazaérkezve újságírók előtt kijelentette, hogy a KAP jövőjéről szóló tanácsi következtetés összeállításával kapcsolatos véleménycsere a záró szakaszába érkezett. Így február utolsó napján a mezőgazdasági különbizottság elé terjeszthető a tanácsi következtetés. Ezt követően várhatóan már márciusban elfogadhatja a tanács a következtetésben foglaltakat.
A miniszter megjegyezte, hogy a tojóketrecek méretével kapcsolatos helyzet ellentmondásos, mivel az előírásokat számos újonnan csatlakozott tagállam nem tudja végrehajtani. Így ha emiatt le kell állítani a termelést azokon a helyeken, ahol az uniós intézkedést nem tudják végrehajtani, az tojáshiányhoz is vezethet az EU-ban. Emellett fennáll annak a veszélye is, hogy olyan országokból kerülhetne be tojás az unióba, ahol nem tartják be a szigorú uniós előírásokat. Ezért mindenki számára elfogadható megoldást kell találni az ügyben. Fazekas Sándor szerint ezért több hónapos egyeztetés várható még ebben a kérdéskörben.
A miniszter jelezte: öt, tengerparttal nem rendelkező uniós tagállam – Magyarország, Csehország, Szlovákia, Ausztria és Luxemburg – szakminiszterei a belga fővárosban nyilatkozatot adtak át Maria Damanaki halászati biztosnak. A dokumentumban azt kérték, hogy a közös halászati politika (KHP) reformja során a jövőben kapjon nagyobb szerepet és támogatást az édesvízi haltenyésztés.
Fazekas Sándor a Trade Magazin érdeklődésére közölte: Magyarországon működnek rentábilis, százszázalékosan hazai tulajdonban lévő halfeldolgozó üzemek. Ezeknek a feldolgozóknak a támogatása magyar érdek. A feldolgozó üzemek gépek, berendezések vásárlására a vidékfejlesztésre elkülönített támogatásokból kaphatnak, és ugyancsak pályázhatnak az Új Széchenyi Terv forrásaira is, hogy gépeket, berendezéseket vásároljanak munkájuk hatékonyabbá tételéhez.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >A dolgozó fiatalok többsége fizetésemelésre számít
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka…
Tovább olvasom >Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva…
Tovább olvasom >