Akár ezermilliárdból hízhatnak a magyar marhák
Hat év alatt 450 milliárd forintot fordít hazai forrásokból az állattenyésztésre a kormány. Ebből az összegből most 180 milliárdot ígért kompenzálásul a nagyüzemek területalapú alaptámogatásainak 120 milliárdos elvonása miatt. Ez utóbbit is visszaosztanák az állattartóknak, tehát összesen már 570 milliárdról beszélhetünk – írja az agrarszektor.hu.
Árnyalja a képet, hogy a 450 milliárdos nemzeti csomag évi 75 milliárdos átlagtámogatásnak felel meg, miközben az állattartók az idén is többet, legalább 90 milliárdot kaphatnak, mivel a magyar forrásokat év végén kifutó uniós jogcímek egészítik ki. Ezeket viszont a jövő évtől új EU-pénzekkel pótolnák, amelyek az állattartásnak további 150-180 milliárdot hozhatnak. Így már több mint 700 milliárdnál tartunk, de a kormány ide érti az élelmiszeriparnak beígért, 300 milliárdos új fejlesztési programot is. A 2015-2020-as időszakra tehát akár ezermilliárdos keret is kijöhet, de arról máris megoszlanak a vélemények, hogy ez konkrétan mennyi többletpénzt jelenthet.
Összesen 212 milliárd forint állattenyésztési plusztámogatást jelentett be Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a napokban azzal párhuzamosan, hogy a kormány döntött az 1200 hektárnál nagyobb birtokokon gazdálkodók területalapú alaptámogatásainak (SAPS) száz százalékos elvonásáról. A kabinet a beígért többletpénzekkel kívánja ellensúlyozni, hogy a SAPS-források megkurtítása az állattenyésztő nagygazdaságokat is sújtja. A tárcavezető közlése szerint a 212 milliárdos pluszkerettel az állattenyésztési nemzeti támogatások megduplázódnak 2015-2020-ban, de a pontosabb kalkulációk ez nem támasztják alá.
Azóta egyrészt kiderült, hogy a 212 milliárdos összegből a tisztán hazai forrás 180 milliárdot tehet ki, további 32 milliárdot pedig az EU-támogatásokra épülő, társfinanszírozású új magyar vidékfejlesztési programból pótolják. A 32 milliárdos tételt azért állítják be pluszként, mert a tejelő szarvasmarhák állatjóléti támogatására szánják, amely 2016-ban megszűnt volna. Időközben azonban a kormány döntött arról, hogy az eddig folyósított, évi 8 milliárdos összeget 2017-től is bevállalja, így a vidékfejlesztési kasszából 2020-ig további 32 milliárdot fizet.
Akár a 180 milliárdos, akár a 212 milliárdos kerettel számolunk azonban, hat évre elosztva 30-35 milliárd forintos éves „nemzeti” átlagtámogatási plusz adódik, miközben az állattartók a Földművelésügyi Minisztérium (FM) közlése szerint az idén 42 milliárdot kaphatnak. A tárca ehhez egy közleményében azt tette hozzá, hogy 2015-ben 33 milliárdos tényleges nemzeti többletforrással, vagyis összességében 75,5 milliárdos hazai állattenyésztési támogatási kerettel számol. A valódi növekedés tehát száz százalék helyett mintegy 80 százalékos lehet a 42 milliárdos idei nemzeti összeghez képest.
(agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >