Agrometeorológia: további csapadék érkezik, majd újabb lehűlés jön
Szombat reggelig még sokfelé kiadós eső várható, majd ismét északira fordul a szél és újabb lehűlés érkezik – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

(Fotó: Pixabay)
Az elemzés szerint az idei május nagy részében az ilyenkor szokásosnál több fokkal hidegebb és szárazabb volt az idő, amely nem kedvezett a növények fejlődésének. Szerdán azonban nedvesebb és melegebb levegő érkezett a Kárpát-medencébe és nagyobb záporok is kialakultak. A talajok felszínközeli rétegének nedvességtartalma délen, délnyugaton és északkeleten javult, míg a középső és mélyebb rétegekre inkább a száradás volt a jellemző. Az Alföld jelentős részén továbbra is közepes vagy nagyfokú aszály van, az Alföld középső tájain az elmúlt 30 napban mindössze 5-10 milliméter esett. A hőmérséklet az elmúlt napokban is 3-5 Celsius-fokkal maradt el a sokéves átlagtól. Keddig a 20 Celsius-fok alatti maximumok voltak jellemzők, majd a délnyugatira forduló áramlással melegedés kezdődött, így már többfelé 20 fok fölé emelkedett a hőmérséklet.
Az őszi vetések a kissé csapadékosabb területeken jó állapotban vannak
A repce lassan elvirágzik, a búza pedig kalászos, de a csapadékhiányos alföldi részeken gyengébb az állapotuk és a már harmadik hete tartó hűvös periódus sem kedvez a fejlődésüknek. A kukorica és napraforgó fejlődéséhez a csapadékosabb tájakon elfogadható a talaj nedvességtartalma, de az Alföld középső tájain kritikus a helyzet, a felső talajréteg csontszáraz. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények, az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat.
A gyümölcsösökben még a múlt héten is védekezni kellett a fagykárok ellen
Az Alföldön és az északi országrészben többször, többfelé volt kritikusan alacsony a hajnali hőmérséklet. Az elmúlt egy hétben az északi és déli tájakon voltak kedvezőek a feltételek a gombás megbetegedések kialakulásához. Az előrejelzés szerint a következő napokban marad a változékony idő sokfelé kiadós esővel. A hőmérséklet visszaesik, a borús, esős pénteken csak 15 fok körül alakulnak a maximumok, majd szombattól a már naposabb időben 20 fok közelében, a jövő héten kissé efölött lesznek a csúcsértékek.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: a hűvös idő lassítja a növények fejlődését
A hűvös időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak, és bár a…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj,…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: jól jönne az eső, de a csapadék egyenlőtlen eloszlásban érkezik
Jól jönne az eső a szántóföldi növényeknek, de a szombatig…
Tovább olvasom >További cikkeink
Májusban csökkent a GKI konjunktúra indexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Az árréstop zökkenőmentes kivezetését segítő javaslatokat tesz az OKSZ
Az Országos Kereskedelmi Szövetség nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további bizonytalanság…
Tovább olvasom >Harmadára csökkent bizonyos termékek ára az árrésstopnak köszönhetően
A Bankmonitor szakértői azt vizsgálták meg helyszíni árvizsgálat keretében, hogy…
Tovább olvasom >