Agrometeorológia: további bőséges csapadékra lenne szükség a vegetáció optimális fejlődéséhez
További bőséges csapadékra lenne szükség a vegetáció optimális fejlődéséhez, mivel az ország nagy részén télen nem töltődött fel teljesen nedvességgel a talaj, de kiadós csapadékra csak a jövő héten van esély – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

(Fotó: Pixabay)
Február utolsó napjaiban egy mediterrán ciklon hozott országos csapadékot, de ennek területi eloszlása egyenetlen volt: az északi, északnyugati országrészben 10-25 milliméter közötti mennyiség esett, így a korábban igen száraz Kisalföld is megázott végre, ugyanakkor az Alföld nagyrészén csak 2-7 milliméter esett. Ez az eső ugyan sokat segített a csapadékhiányon, de februárban ezzel együtt is nagy területen csak kevesebb mint a fele hullott le az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek. A talaj felső egyméteres rétegéből a telítettségéhez az ország jelentős részén 20-70 milliméter csapadék hiányzik, ez a nedvességtartalék egy esetleges tavaszi vagy nyári aszály során fog nagyon hiányozni – írták.
Az átlagosnál kissé hidegebb február után március első napjainak középhőmérséklete már kevéssel az ilyenkor szokásos fölött alakult
A repce fejlett, jó állapotban vészelte át a telet. Az őszi gabonák esetében a száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Az északnyugati országrészben a tél második felében igencsak kiszáradt fölső talajréteg miatt már kezdődő aszály jelei mutatkoztak az őszi vetések szempontjából, de a február végi eső ezen sokat segített. Januárban többször is tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt az idő előtt beindult fejlődés visszafogásához. Az éjszakák még fagyosak, ami visszafogja a növények gyors fejlődését, de a korai gyümölcsfák rügyei már megduzzadtak.
Az előrejelzés szerint a hét végéig továbbra is sok napsütés várható
A hőmérséklet kis mértékben tovább emelkedik, napközben 18-23 fok között alakul, de továbbra is sokfelé hűl éjszakánként fagypont közelébe vagy kevéssel az alá a levegő. A jövő hét elején csapadék érkezik, a hét végéig többfelé valószínű 20 millimétert meghaladó csapadék, amiből a mélyebb talajrétegekbe is juthat majd. Ezzel együtt a napi hőingás csökken, az éjszakák is fagymentesek lesznek, a nappali felmelegedés mértéke viszont több fokkal mérséklődik.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >AM: a fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a…
Tovább olvasom >Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár
A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >Nem a patikákon múlik – önkéntes árkorlátot kérne a kormány a gyógyszerpiaci szereplőktől
A kormány a nem támogatott gyógyszerek árának letörését tűzte ki…
Tovább olvasom >