Agrometeorológia: számottevő fagy nem várható, bőséges csapadékra van kilátás
A gyümölcsösöket károsító számottevő fagyra nem kell számítani, és bőséges csapadékra van kilátás – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/04/leaves-g3b3bf2b35_640-300x200.jpg)
(Fotó: Pixabay)
Közölték: a múlt hét második felében télies volt az időjárás, az ország keleti felén esett eső, havas eső, hó vegyesen, északkeleten péntek reggelre a Bodrogköz területén, a Nyírségben és a Hajdúságban 5-10 centiméteres hóréteg is összegyűlt. Az ország nagy részén egész télen nem esett ennyi hó, de az említett területeken is többfelé most alakult ki az idei „tél” legvastagabb hótakarója – tették hozzá. A talajok felszín közeli rétege az ország keleti, északkeleti harmadán sokfelé sáros, telített, elsősorban a Tisza mentén ismét növekedni kezdetek a belvízzel elöntött területek. A középső és mélyebb talajrétegek országszerte jó vízellátottságúak.
A hőmérséklet a múlt hét nagy részén 5-8 Celsius-fokkal maradt el a sokéves átlagtól
A hét közepi erős, mínusz 4 és mínusz 7 fok közötti fagyok után péntektől már csak kevés helyen hűlt fagypont alá a levegő. Vasárnaptól több fokkal emelkedett a hőmérséklet, és ezen a héten már 15 fok körül alakultak a maximumok.
Az elemzés szerint az őszi vetések jó állapotban vannak
Az őszi búza szárba indult, a repce pedig bimbós, kezd virágozni, néhol már sárgába borult táblákat is látni. A nyári kapás növények vetését a hideg idő hátráltatta eddig. Sokfelé virágzik az őszibarack, a cseresznye, a meggy, a szilva, míg az alma még többnyire bimbós. Hozzátették: a múlt hét közepi fagyok megfelelő védekezés nélkül sokfelé okoztak károkat a már elvirágzott és a virágzó gyümölcsösökben. Komolyabb tavaszi fagyok a jövő hét végig nem valószínűek, jó eséllyel túl vagyunk a veszélyes időszakon – írták.
Az elemzés szerint a jövő hét közepéig döntően egy mediterrán ciklon alakítja az időjárást
Ez a Dunántúlon már most is jelentős csapadékot okoz, és majd csak a jövő hét második felében válik szárazabbá az időjárás. A jövő hét közepéig összességében a Dunántúlon 25-40 milliméter, a Dunától keletre 15-25 milliméter eső valószínű, így tovább nő a talajok nedvességtartalma. Felhívták a figyelmet arra, hogy az esős idő miatt magas lesz a páratartalom, hosszan vizes lesz a növények levele, így a gombás megbetegedések valószínűsége is növekszik. A hőmérséklet éjszakánként jellemzően fagypont fölött várható, legfeljebb a fagyzugos helyeken fordulhat elő gyenge fagy.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
A jövő hét elején a feltámadó szél enyhe levegőt szállít…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: tovább töltődnek a talajok
A talajok felső fél méteres rétege csaknem országszerte sok nedvességet…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >