Agrometeorológia: ismét lendületet vehet a növényzet korai fejlődése
Az elmúlt hét alacsonyabb átlaghőmérséklete kissé visszafogta a vegetáció idő előtti, gyors fejlődését, de az a következő napok enyhe időjárása miatt újra nagyobb lendületet vehet – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

(Fotó: Pixabay)
Az elemzés szerint a hőmérséklet kissé visszaesett a megelőző időszakhoz képest, de az ilyenkor szokásosnál így is 4-6 Celsius-fokkal magasabban, 5-8 fok között alakult. A gyengén felhős, szélcsendes éjszakákon főként az ország keleti felén többször is előfordultak fagyok, de mínusz 5 foknál hidegebb csak a fagyzugokban fordult elő.
Az elmúlt tíz napban országszerte kevesebb csapadék esett a szokásosnál
A talaj mélyebb rétegei már decemberben telítődtek nedvességgel, és a felső fél méteres réteg is bőven tartalmaz nedvességet. A belvízfoltok kiterjedése a száraz idő ellenére csak lassan csökkent az Alföldön. Az őszi vetések viszonylag jó állapotban vannak, de a tartós vízborítást megsínylették a növények, főleg a repce, amely a belvízfoltokban ki is pusztult.
A vegetáció gyors, idő előtti fejlődését kissé megtörték az éjszakai fagyok, a korai csonthéjasok nedvkeringése azonban már a megelőző időszakban megindult
A rügyek már az északi országrészben is megpattantak, délnyugaton pedig a legkorábbi kajszi fajták már virágoznak, egy nagyobb fagynak súlyos következményei lehetnek. Megjegyezték: a kajszi a rügypattanás fázisában mínusz 4 Celsius-fok alatt már károsodik, és korán van még ahhoz, hogy ennél nagyobb fagy már ne legyen. 2021-ben és 2022-ben például március közepén mínusz 10 fok körüli fagyok is előfordultak az országban – írták.
Az előrejelzés szerint a következő egy hétben többször esős, de továbbra is enyhe idő várható
A délies szelet csütörtökön és pénteken még többfelé kísérik erős széllökések, a hétvégétől mérséklődik kissé a légmozgás. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag fölött alakul, éjszakai fagy a jövő hét közepéig nem várható.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj,…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: jól jönne az eső, de a csapadék egyenlőtlen eloszlásban érkezik
Jól jönne az eső a szántóföldi növényeknek, de a szombatig…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
Kiadós, országos csapadék és meleg idő segíti a friss vetés…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >