Agrometeorológia: folytatódott a talajok feltöltődése
Az elmúlt héten csökkent a csapadékhiány, még pár napig folytatódik a talajok feltöltődése, majd szárazabb időszak kezdődik – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

A telítettséghez képesti vízhiány az Alföldön és a Dunántúl északi részén 20-50 milliméterre csökkent a felső egy méteres rétegben (Fotó: Pixabay)
Kifejtették: a múlt héten szombattól több hullámban is nedves légtömegek érkeztek a Kárpát-medencébe, sokfelé hullott újabb jelentős, 10-30 milliméter csapadék, és zivatarok is kialakultak. A legtöbb eső a középső országrészben fordult elő, míg északnyugaton csak pár csepp esett. Így tovább csökkent a csapadékhiány, az elmúlt 30 nap csapadékösszege az ország döntő részén 40-80 milliméter között alakul, amely sokkal több a sokéves átlagnál, sőt a 90 napos összeg is helyenként már meghaladja a szokásos értéket.
Sokfelé telítődött a talaj felső 60-80 centiméteres rétege, délnyugaton és északkeleten az 1-1,5 méteres mélységig is, sőt helyenként belvízfoltok jelentek meg
A telítettséghez képesti vízhiány az Alföldön és a Dunántúl északi részén 20-50 milliméterre csökkent a felső egy méteres rétegben, sokat javult tehát a helyzet március elejéhez képest – írták. A múlt hét közepén komoly éjszakai fagyok voltak, a hőmérséklet sokfelé csökkent mínusz 3 és mínusz 8 Celsius-fok közé. Péntektől enyhébb léghullámok érkeztek, a hét végére megszűntek a fagyok és a nappali felmelegedés is erősödött. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet a múlt hét közepére 4-6 fokra esett vissza, jelenleg azonban már újra 10 fok körül alakul.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése a március első felére jellemző meleg idő, majd a hónap közepétől érkezett esők hatására már intenzíven megindult
A kedvező időjárás következtében a gyengébben áttelelt őszi búza táblák is látványosan fejlődnek. A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula csaknem országszerte virágzik. A múlt heti fagyok a déli és középső területeken teljes virágzásban kapták a fákat, védekezés nélkül súlyos károkat okozhattak a termésben, északkeleten azonban még csak a rügypattanás fázisában érték őket.
Az előrejelzés szerint a jövő hét elejéig több hullámban várható összességében újabb 5-25 milliméter eső
A nagyobb mennyiség a déli területeken valószínű, folytatódik tehát a talaj feltöltődése, keddtől pedig egy szárazabb periódus kezdődik. A hőmérséklet a jövő hét elejére kissé visszaesik, a tartósabban borult, esős részeken csak 10 fok körüli maximumok várhatók. Ahogy a hét közepére kevesebb lesz a felhő, erősödik az éjszakai lehűlés, de a jelenlegi számítások szerint csak a fagyzugos helyeken lehetnek talajmenti fagyok, napközben pedig 15-20 fok lesz a jellemző a jövő hét közepén. A hosszabb távú, nagyobb bizonytalanságú előrejelzések szerint még érkezhet komolyabb hideghullám áprilisban.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: országszerte mérséklődött az aszály, nagy területen meg is szűnt
A hét első felében hullott csapadék nyomán az aszály országszerte…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: több hullámban érkezhet zápor, zivatar
Több hullámban érkezhetnek záporok, zivatarok, és a jövő hét elején…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: tovább súlyosbodik az aszály
Az Alföldön a mezőgazdasági aszály tovább fokozódott az elmúlt egy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Így ebédel a magyar – továbbra is húsfogyasztó nemzet vagyunk
Egy friss hazai kutatás feltárta, hogyan (nem) változott a magyar…
Tovább olvasom >Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >