Agrárminisztérium: Japán nyitott a magyar agrártermékek importjára
Hazánk alapvető érdeke, hogy a húsexport újrainduljon Japánba, és a magyar élelmiszer alapanyagok még nagyobb mértékben jelenjenek meg a távol-keleti országban – közölte az Agrárminisztérium hétfői közleménye szerint Nagy István agrárminiszter, aki Hirofumi Takinamival, Japán mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszterhelyettesével egyeztetett hétfőn Tokióban.

(Fotó: AI)
A megbeszélésen a tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország több mint másfél évszázada tart fenn diplomáciai kapcsolatot Japánnal, így a kétoldalú kapcsolatok mélyen gyökereznek, amire bátran lehet építeni. Nagy István elismerését fejezte ki az Oszakai Világkiállítás megszervezése kapcsán. Japán ugyanis olyan kiemelten és mindenki életére hatással lévő területekre hívja fel a figyelmet, mint az innovatív megoldások, az újrahasznosítás és a fenntarthatóság – tette hozzá.
A miniszter arról is beszélt, hogy az állatbetegségek elleni hatékony fellépés világszinten egyre nagyobb kihívást jelent
Magyarországnak például legutóbb a ragadós száj- és körömfájás vírussal kellett megküzdenie, amit sikeresen meg is tett, így újra mentes hazánk a betegségtől. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a magyar sertéshús vonatkozásában a regionalizációt korábban az elsők között ismerte el Japán. Így most is az az érdekünk, hogy a térségbe érkező magyar húsexport helyreálljon és újra zökkenőmentes legyen, ami a magyar gazdák számára is kiemelt jelentőségű. Magyarországon magas szintű állategészségügyi, illetve járvány megelőzési munka folyik és alapvető érdekünk a vásárlói bizalom, valamint a fertőzésektől mentes állatállomány fenntartása. Hazánk kész minden megfogalmazódó kérdésre megnyugtató választ adni Japán számára. Magyarországon várjuk a távol-keleti ország küldöttségét, hogy a hazai intézkedésekről személyesen is meg tudjanak győződni – hangsúlyozta Nagy István.
Az egyeztetésen halászati és a fenntarthatósági témák is szóba kerültek
A miniszter szerint hagyni kell Japánt, hogy eldöntse, mit szeretne az Ázsiában őshonos angolnával. A környezet megóvása mindkét fél számára kiemelt jelentőségű, a kulcs a szemléletformálásban rejlik, amit már a fiatal generációk vonatkozásában is minél hamarabb el kell kezdeni. A találkozó keretében Nagy István meghívta tárgyalópartnerét, hogy látogasson el szeptemberben a hazánkban megrendezésre kerülő Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárra. A japán miniszterhelyettes pedig arra kérte az agrárminisztert, hogy hazánk vegyen részt a 2027-es Nemzetközi Kertészeti Kiállításon Jokohamában.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Új korszak a személyi higiéniában, az inkontinenciakezelés területén
Napjainkban az egészségtudatosság erősödésével egyre nagyobb figyelmet kap a személyi…
Tovább olvasom >Nagymértékű visszaesés az élő sertés külkereskedelmében
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 26,9 százalékkal 8,5 ezer…
Tovább olvasom >Élénkült az EU baromfihúsimportja 2025 első negyedévében
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja csaknem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Extrém nyár, rekordmeleg: így reagálnak a boltláncok a hőségre
Soha nem mértek még olyan magas hőmérsékletet Budapesten, mint az…
Tovább olvasom >Elkészült a nyugdíjasok élelmiszer-utalványáról szóló rendelet tervezete
Elkészült a nyugdíjasoknak járó, 30 ezer forint értékű élelmiszer-utalványról szóló…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >