Agrárminisztérium: elfogadhatatlan az új KAP
Lényegesen több terhet rónának a gazdákra és bonyolultabbá tennék a jelenleg működő rendszert a 2020 utáni új uniós Közös Agrárpolitikában (KAP) az Európai Bizottság június elsején megjelentetett jogszabályi javaslatai az Agrárminisztérium szerint. A tárca elfogadhatatlannak tartja, hogy a KAP forrásai csökkenjenek.
Feldman Zsolt államtitkár, fotó: agrarszektor.hu
A 2014-2020-as időszakhoz képest komoly változást jelent, hogy a KAP stratégiai tervek bevezetése miatt a közvetlen támogatások rendszerét és a vidékfejlesztésre vonatkozó szabályokat közös rendelet szabályozná – húzta alá Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az uniós mezőgazdasági miniszterek szófiai tanácskozása után. A támogatások elosztásának új modellje, az úgynevezett stratégiai tervezés nem egyeztethető össze a területalapú kifizetések logikájával és mind a tagállamok, mind pedig a gazdák esetében az adminisztratív terhek jelentős emelkedéséhez vezethet. Magyarország ellenez minden olyan javaslatot, amely tovább bonyolítja a rendszert – hangsúlyozta az államtitkár.
Feldman Zsolt szerint már most látható, hogy az egyes ágazatokat – így különösen a tejelő és húshasznú szarvasmarhatartókat, a juhtartókat, a kertészeket vagy a fehérjenövényt termesztő gazdálkodókat – segítő, termeléshez kötött támogatások jelenlegi szintjének megtartása nehéz feladatnak ígérkezik. Magyarország általában is úgy foglal állást, hogy elfogadhatatlan a KAP forrásainak csökkentése 2021-2027-ben. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány – videóval
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >