Agrárminisztérium: elfogadhatatlan az új KAP
Lényegesen több terhet rónának a gazdákra és bonyolultabbá tennék a jelenleg működő rendszert a 2020 utáni új uniós Közös Agrárpolitikában (KAP) az Európai Bizottság június elsején megjelentetett jogszabályi javaslatai az Agrárminisztérium szerint. A tárca elfogadhatatlannak tartja, hogy a KAP forrásai csökkenjenek.
Feldman Zsolt államtitkár, fotó: agrarszektor.hu
A 2014-2020-as időszakhoz képest komoly változást jelent, hogy a KAP stratégiai tervek bevezetése miatt a közvetlen támogatások rendszerét és a vidékfejlesztésre vonatkozó szabályokat közös rendelet szabályozná – húzta alá Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az uniós mezőgazdasági miniszterek szófiai tanácskozása után. A támogatások elosztásának új modellje, az úgynevezett stratégiai tervezés nem egyeztethető össze a területalapú kifizetések logikájával és mind a tagállamok, mind pedig a gazdák esetében az adminisztratív terhek jelentős emelkedéséhez vezethet. Magyarország ellenez minden olyan javaslatot, amely tovább bonyolítja a rendszert – hangsúlyozta az államtitkár.
Feldman Zsolt szerint már most látható, hogy az egyes ágazatokat – így különösen a tejelő és húshasznú szarvasmarhatartókat, a juhtartókat, a kertészeket vagy a fehérjenövényt termesztő gazdálkodókat – segítő, termeléshez kötött támogatások jelenlegi szintjének megtartása nehéz feladatnak ígérkezik. Magyarország általában is úgy foglal állást, hogy elfogadhatatlan a KAP forrásainak csökkentése 2021-2027-ben. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >Hullámvölgyből kifelé
Idén az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a megszokottnál jóval korábban kezdődött…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >