Agrárkamara: évente 200-500 tonna szelídgesztenye terem
A héten már kapható lesz a piacokon a szelídgesztenye, amelyből az utóbbi években 200-500 tonna termett Magyarországon – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
A közlemény szerint Magyarországon az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe az egységes területalapú támogatás adatai alapján mindössze 215,5 hektár. A csekély termésmennyiség a kevés számú üzemi ültetvénynek és a termesztéstechnológiai fejlesztések hiányának tudható be.
Magyarország szelídgesztenye exportja csekély, a jelentős feldolgozóipari igény miatt behozatalra szorul. Az import évente 1000-2500 tonnát tesz ki, jellemzően Olaszországból.
A jellemzően októberben érő, kisüzemi növény nagyon igényes, termesztéséhez olyan speciális ökológiai követelményeknek kell megfelelni, mint például a kiegyenlített, csapadékosabb időjárás és a savanyú talaj. Emiatt csak az ország néhány táján lehetséges az üzemi méretű termesztése, így a dél-dunántúli, a nyugat-dunántúli és a Börzsöny-hegységi termesztőtájakon.
Az 1970-es években telepített, összesen mintegy 450 hektárt kitevő áruültetvények mostanra szinte teljesen kipusztultak, jelentősebb méretű üzemi ültetvények nincsenek az országban. Az éves termés nagy részét ma is főként a ligetes szórványgesztenyések és a vad állományok adják. Termesztése kockázatos, mivel amellett, hogy a fákat járványszerűen tizedeli a kéregelhalás, a károsítók is komoly károkat képesek okozni – közölte a NAK. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új megközelítés kell a bogyós gyümölcsök termesztésében
Bár az éghajlatváltozás komoly hatással van a bogyós gyümölcsök hazai…
Tovább olvasom >Befejeződött az aratás Békés vármegyében
Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző…
Tovább olvasom >NAK-elnök: durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot
Durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot, az Európai Bizottság új…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >A FAO elismerésben részesíti a fiatal gazdákat
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) jelöléseket vár a Fiatal…
Tovább olvasom >