Agrárgazdasági kutató: csökkent a műtrágya-értékesítés
A műtrágya-forgalmazók 1,4 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére az első három negyedévben, 3,2 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. A műtrágyaárak átlagosan 11,9 százalékkal nőttek, az értékesítés nettó árbevétele 123 milliárd forint volt, 7,8 százalékkal magasabb a 2018 első három negyedévi értéknél.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) piaci körképe szerint a közvetlenül mezőgazdasági termelők felé értékesített teljes műtrágyamennyiség 85 százalékát a tíz legnagyobb forgalmazó adta, hasonlóan 2018 azonos időszakához, amikor részesedésük 84 százalék volt.
A mezőgazdasági termelők által 2019 első három negyedévében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 493 ezer tonna volt, 20 ezer tonnával, 3,9 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
Az első három negyedévben eladott 1 millió 386 ezer tonna műtrágyából 1021 ezer tonna egykomponensű, 365 ezer tonna összetett műtrágya volt. Az egykomponensű, illetve az összetett termékek aránya (74:26) megegyezett az egy évvel korábbival.
Értékben az egykomponensű nitrogén- 12,5, az egykomponensű káliumműtrágyák forgalma 15,2 százalékkal, az egykomponensű foszfor értékesítése több mint másfélszeresére nőtt. Az összetett műtrágyák forgalma ugyanakkor 2 százalékkal csökkent a bázisidőszakihoz képest.
Az AKI kiadványa szerint a harmadik negyedévben az összetett műtrágyák értékesítése került előtérbe, míg az első és második negyedévben a forgalom alakulását az egykomponensű műtrágyák, azon belül az egyszerű nitrogénműtrágyák forgalma határozta meg. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy a fogyasztók is csatlakoznak az agrárpetícióhoz
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy nem csak a gazdatársadalmat, de…
Tovább olvasom >Kertészeti szaporítóanyagok a fókuszban: Nébih ellenőrzés három helyszínen
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a vármegyei kormányhivatalok és a…
Tovább olvasom >A tojás ára továbbra is alatta marad az egy évvel ezelőttinek
Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >