Magazin: Agrár-külkereskedelmünk víg napjai

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 06. 12. 12:04

Jóllehet messzemenő következtetéseket egy hónap, ráadásul az első hónap exportteljesítményéből nem ildomos levonni, mégsem hagyható szó nélkül a KSH április közepén közzétett, januárról szóló külkereskedelmi jelentése. Ha ugyanis az érték, és nem a volumen indexeit nézzük, akkor a magyar nemzetgazdasági export mintegy 7, ezen belül az agrárgazdasági kivitel pedig 11,3 százalékos bővülést mutatott. Pozitívumként értékelhető mindemellett, hogy az agrár-külkereskedelmi mérlegtöbblet 81,4 százalékban részesedett, tehát a túlnyomó hányadát adta a nemzetgazdaság külkereskedelmi mérlegtöbbletének, és mindezt az exportban egy alig 10 százalékot képviselő agrár- és élelmiszer-ipari termékkör produkálta.

Dr. Szabó Jenő agrárközgazdász

A nemzetgazdasági export jelzett növekedése is meglepetésszámba mehetne, hiszen 2012-ben stagnált a nemzetgazdasági kivitel, de az agrárgazdasági export ez év eleji, 10 százalékot meghaladó bővülése, másrészt az eddig soha el nem ért havi kiviteli nagyságrend, a 841 millió eurós export arra utal, hogy az agrárgazdaság megőrizte a 2012-ben tapasztalt növekedési erélyét. Termékeink piaci elfogadottsága és keresettsége 2013 januárjában is töretlen. A talán túlzónak ható kijelentést azzal érdemes alátámasztani, hogy agrárkivitelünk szerkezetében rendkívül jelentős pozitív változás következett be, hiszen a rekordnagyságrendű havi kiviteli érték kétharmadát jelentős mértékben bővülő termékek, elsősorban feldolgozott termékek adták.

Két áruosztály exportja lódult meg

A 2013. januári agrárgazdasági kivitel fő szerkezeti elemei közül kiváltképp a magasan feldolgozott élelmiszertermékeket reprezentáló élelmiszer-készítmények, italok, dohánytermékek (IV-es) áruosztálya bővült a legdinamikusabban, mintegy 29,2 százalékkal. A kivitelszerkezet javulásának másik fontos eleme az élő állat és állati termékek (I-es áruosztály) kivitelének meglódulása, a maga 26,2 százalékos exportnövekményével. E két áruosztályba sorolt termékek adták a kivitelünk 56 százalékát. Az exportbővülés harmadik elemeként említhető, az átlagos bővülési ütemhez közeli eredményt felmutató, exportunkban 5 százalékos részarányt képviselő növényi olajtermék kivitele 10,9 százalékkal bővült.

Visszaesés, mintegy 10 százalék körüli exportcsökkenés mellett idén januárban egyedül a tavaly prosperáló növényi termékek körét, benne a termékcsoport meghatározó elemeként a gabona és gabonatermékek kivitelét jellemezte, ami a tavalyi súlyos terméskiesést okozó aszály következtében megcsappanó export árualapok fényében nem is tekinthető váratlan változásnak.

A szerkezetjavulást, amellett, hogy jelentős exportárbevétel-bővülés is meghúzódik a háttérben, a főbb áruosztályok szintjén az alábbi viszonyszámok tükrözik:

A exportszerkezet elmozdulása (százalékban)

Áruosztályok

Export

2012. január

Export

2013. január

Változás

Élő állat, állati termékek 19,5 22,1 + 2,6
Növényi termékek 41,7 33,7 – 8,0
Olaj, zsír 5,1 5,0 – 0,1
Élelmiszer-
készítmények
33,7 39,2 + 5,5

Forrás: KSH

Ilyen pozitív átrendeződés a feldolgozott és magas feldolgozottságú, magas hozzáadott értékű termékek kiviteli szerkezeten belüli térnyerésére eddig nem volt példa.

Újdonság továbbá a januári agrárgazdasági export nagyságrendje is, hiszen a rekordméretű, 8,1 milliárd eurós exportárbevételt hozó 2012-es agrártermék-kivitel egyetlen hónapjában sem sikerült ilyen nagy exportot teljesíteni.

Nagyot javult a szaldó

Kapcsolódó cikkeink