Aggasztó dolog derült ki a mikroműanyagokról
A Magyar Tudományos Akadémia Vízgazdálkodás-tudományi Bizottsága 2024. április 3-án tartotta negyedéves előadó ülését. Ezen az ülésen kiemelt figyelmet szenteltek a kommunális szennyvizeken keresztül kibocsátott mikroműanyagok legújabb kutatási eredményeinek. Ennek keretében a RISK-MP projektkonzorcium – az Eurofins Analytical Services Hungary Kft., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet és a Pannon Egyetem – munkatársai mutatták be első eredményeiket, amelyeket több hazai szennyvíztisztító telep felmérése során gyűjtöttek össze.
A kutatás eredményei szerint a szennyvíztisztító telepek rendszerint 0,1 – 3%-os hatékonysággal távolítják el a mikroműanyagokat, azonban a szennyvíziszap kezelése során jelentős mennyiségű mikroműanyag kerülhet a környezetbe. A vizsgálatok alapján közel 80 részecske kimutatható egy gramm szennyvíziszapban, ami éves szinten több mint 13.000 milliárd részecskét jelent, vagyis több mint 1300 tonna mikroműanyagot.
A kutatók kiemelik, hogy a mikroműanyag szennyezés csökkentésének kulcsa a szennyvíz keletkezési helyén van, ezért fontos, hogy a lakosság is részt vegyen ebben a folyamatban. Ennek érdekében javasolják a mikroműanyagot tartalmazó kozmetikumok, törlőkendők és tisztítószerek használatának mellőzését, valamint mosógépekre szerelhető szűrők alkalmazását a mikroműanyag szálacskák eltávolítása érdekében.
Az európai közösségi szabályozás már megjelentette az első rendeleteket a mikroműanyag összetevők kivonásáról, továbbá további jogszabályok vannak előkészületben a környezet védelme érdekében.
A kutatás az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Piacvezérelt Kutatás-fejlesztési és Innovációs Projektek támogatása pályázati program finanszírozásában valósult meg. Ennek eredményeképpen a kutatás fontos információkat szolgáltat a mikroműanyag szennyezés kezeléséhez és csökkentéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
Mikroműanyagok az üveges italokban
Egy friss francia kutatás szerint az üvegpalackos italok több mikroműanyagot…
Tovább olvasom >Tizedannyi mikroműanyag van a Balatonban, mint a Bodrogban
Ezer liternyi Balaton-vízben 21 mikroműanyag található, a Kis-Balatonban 7-8 körül…
Tovább olvasom >Korlátozza a hozzáadott mikroműanyagokat az Európai Bizottság
A termékekhez szándékosan hozzáadott mikroműanyagok korlátozását célzó szigorított intézkedéseket fogadott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >A Lidl a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványt támogatja
A Lidl Magyarország immár hat éve segíti a Heim Pál…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >