Afrikai sertéspestis: Újabb 25 ezer állatot ölnek le Romániában
Újabb, csaknem 25 ezer sertés elpusztításáról döntöttek a romániai hatóságok, miután a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki a bánsági Gátalján (Gataia) a Smithfield húsfeldolgozó tröszt egyik sertésfarmján – közölte a román közszolgálati rádió csütörtökön.
Egy másik fertőző gócot, a szintén Temes megyei Honoros (Honorici) község egy háztáji gazdaságában azonosítottak.
Németh Zoltán, Temes megyei prefektus szerint a helyi hatóságok meghozták a szükséges intézkedéseket a települések állategészségügyi elszigetelésére: az érintett kereskedelmi sertésfarmon és háztáji gazdaságban minden sertést leölnek, a két település 13 kilométeres körzetét pedig megfigyelés alá vonták. Az állatok nagy száma miatt elpusztításuk és a tetemek elásása legalább tíz napot vesz igénybe.
Az ANSVSA legutóbbi, múlt heti összesítése szerint Romániában csaknem 400 aktív ASP-gócot tartanak nyilván. Az ASP négy évvel ezelőtti megjelenése óta csaknem 5500 vaddisznónál is kimutatták a kórokozó jelenlétét.
Adrian Oros mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter szerint az afrikai sertéspestis több mint 600 millió eurós veszteséget okoz Romániának, olyan körülmények között, amikor a hazai sertéshús-fogyasztás legfeljebb 30 százalékát fedezik a belföldi termelők. A kórokozó megjelenése előtt részesedésük még elérte a 60 százalékot.
A román sertésfarmokon 3,6 millió hízósertés nevelésére van kapacitás, de számuk nem sokkal haladja meg a 900 ezret. A farmok jelentős része üresen áll vagy tönkrement, az ASP megjelenése óta pedig évente több százmillió lejes (100 ezer eurót meghaladó) összegű kártérítést kell kifizetni az állami költségvetésből – részletezte egy márciusi sajtóértekezletén a miniszter.
A romániai sertéshústermelők szövetsége szerint 2020-ban 3,7 millió sertést vágtak le Romániában, ami 12 százalékos visszaesés az előző évhez képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Útmutató az állategészségügyi laboratóriumok részére
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Nemzeti Akkreditáló Hatóság…
Tovább olvasom >Okos bevásárlókocsi rendszert vezetett be a Carrefour Romániában
Új digitális megoldással forradalmasítja a vásárlási élményt a Carrefour Romániában:…
Tovább olvasom >La Cocoș: „Többet kevesebbért” – raktáráruház csak márkáknak!
Sebastian Rennack kiskereskedelmi szakértő alábbi képes összeállításában Románia leggyorsabban növekvő…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a fair trade Németországban
A németországi fair trade forgalom 2024-ben 11%-kal, 2,6 milliárd euróra…
Tovább olvasom >