Áfacsökkentést és fordított adózást javasol Csányi Sándor
A magyar kormány csökkenthetné az alapvető élelmiszerek után fizetendő áfát és fordított adózást vezethetne be az egész szektorban az eurómilliárdos veszteséget okozó adócsalás elleni küzdelem érdekében – javasolta Csányi Sándor, a Bonafarm tulajdonosaként a Reuters hírügynökségnek adott interjújában. Az áfacsökkentés ötlete nem áll távol a kormány elképzeléseitől sem, hiszen az elmúlt időszakban Orbán Viktor és Matolcsy György is hasonló véleményen volt.
Több cikkben foglalkozott a magyar élelmiszeriparban tapasztalható adócsalással a Reuters. Egyrészt arról számolt be, hogy Magyarország mennyit bukik az áfacsalással, majd Csányi Sándor ajánlásait foglalta össze egy cikkben.
Csányi Sándor – aki egyben az OTP Bank elnök-vezérigazgatója is – a Bonafarm tulajdonosaként arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben Magyarország nem hoz újabb intézkedéseket, akkor az egész élelmiszerszektor a feketepiacra kényszerülhet.
A tudósítás szerint a Bonafarm összeállt a Bunge amerikai agrárpiaci cégcsoporttal és azt kéri a magyar és európai hatóságoktól, hogy tegyenek többet az adócsalás megakadályozása érdekében.
Iparági szakértők és a Bonafarm saját számításai szerint Magyarország 1000-2000 milliárd forintnak megfelelő áfát nem tud beszedni évente, ennek a fele az élelmiszeriparhoz köthető – mondta Csányi.
Ha összekapcsoljuk az áfacsalást és a feketepiacon megkötött ügyleteket, akkor ezek a tiltott területen működő gazdálkodók 50%-os költségoldali előnnyel dolgoznak – mutatott rá a bankvezér, aki szerint az egész hálózat ellen a megfelelő eszközökkel kell felvenni a harcot. Ellenkező esetben a legális piaci szereplők még több adót fognak fizetni és kiárazzák őket a piacról. Végül az egész élelmiszeripar egy nagy fekete piac lesz.
Csányi szerint az egyik megoldás az lenne, ha csökkenne az alapvető élelmiszerek áfakulcsa a mostani 27%-ról, ez ugyanis a csalók kedvét szegheti. Egy 5-10% közötti áfakulcs megállítaná a csalók piaci részesedésének növekedését, mivel a környező országok is ehhez hasonló kulcsot alkalmaznak – fogalmazott Csányi Sándor, aki azt is hozzátette, hogy a feldolgozott élelmiszerekre is egy alacsonyabb, 20%-os kulcs kellene vonatkozzon.
Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése nem áll távol a kormány elképzeléseitől. Orbán Viktor miniszterelnök egy áprilisi interjúban ugyanis azt mondta, hogy „az ötkulcsos áfa esetén az alapvető élelmiszerek, a rezsiköltségek és a gyerekneveléssel kapcsolatos áruk nagyon alacsony kulccsal adóznának, a luxuscikkeket pedig – az ékszerektől a nagyon drága autókig – magas áfakulcs terhelné”. Ezt megelőzően Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is egy „széthúzott áfarendszer mellett érvelt” egy publicisztikájában. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >