Sörgasztronómiai kalandok
A minőségi sörök felértékelődését a gasztronómiában az is remekül illusztrálja, hogy az ital lassan részévé válik a prémium vendéglátásnak: sörsorok, sörsommelier, sörvacsora, sörkóstoló – mindenféle sznob megközelítés nélkül ismerkedhetünk e fogalmakkal, és rájövünk, hogy a sörök és az ételek párosítása különleges élmény.
A Sörgasztronómiai Hét keretében idén már másodszor kóstolhattunk különleges sör-étel párosításokat – nemcsak magasan pozicionált fővárosi vendéglátóhelyeken, de vidéken is: október 9. és 15. között országosan összesen 14 étteremben lehetett kipróbálni a speciális menüsorokat. A gasztroforradalomként ismert jelenség a hazai sörfogyasztásra is komoly hatást gyakorolt. A Magyar Sörgyártók Szövetsége által életre hívott Sör mi több rendezvénysorozat egyik kiemelt célja, hogy itthon is népszerűsítse a sörkultúrát és a hozzá kapcsolódó kulináris élvezeteket. Színes a paletta, sokféle fogást, és ennek megfelelően izgalmas ízvilágú söröket kóstolhattak a vendégek – mondta Schillinger Attila, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója. – Tavalyhoz képest újítás volt, hogy idén streetfood üzleteket is sikerült bevonnunk az akcióba. A hét fontos tanulsága, hogy az éttermeknek érdemes (lenne) – már csak edukatív szándékkal is – néhány professzionális sör-étel párosítást folyamatosan kínálni az étlapon.
Ugyancsak a gasztronómia és a sör kapcsolatát van hivatva erősíteni a szövetség idén már másodszor kiírt pályázata: a Sör mi több 2017-ben is kereste Magyarország legjobb sörkorcsolyáit. A pályázatot komoly érdeklődés övezte; idén ráadásul a horeca szakemberei mellett amatőr konyhaművészek is megmutathatták, szerintük mivel csúszik legjobban egy jó lager, barna vagy búzasör. Az előbbiek esetében a győztesekről szakmai zsűri döntött, míg utóbbiaknál a közönség szavazhatott.
Pizza Monkey: Juhtúrós-sajtkrémes padron paprika, baconbe göngyölve
– A zsűri majdhogynem egyhangúlag hozta meg a döntést és szavazta meg a győzteseket. Lager kategóriában a Pizza Monkey, búzában a Krak’n Town Steampunk Saloon, míg a barnánál holtversenyben az Agóra Bisztró, illetve a Malter BeerStro kapta az elsőknek járó szakmai elismeréseket – nyilatkozta dr. Schillinger Attila. – Az amatőrök között az első helyen holtverseny alakult ki: a voksok alapján egy szezámmagos füstölt sajtos sörkorcsolya, valamint egy töltött tarsoly lett a befutó.
Havonta egyszer sörvacsorával várja a különleges ízek és élmények iránt érdeklődőket a Dreher Sörgyárak. A sörvacsorák séfje Lenk Zsolt, a Marangona Gasztropont konyhafőnöke lesz, a menüket pedig Vásárhelyi István sörgasztronómussal közösen állítják össze. A Dreher Sörvacsorák program nemcsak a gasztronómiai élményről szól, a résztvevők bepillanthatnak a sörgyártás folyamataiba, megnézhetik a páratlan szépségű, Zsolnay-csempékkel díszített főzőházat, illetve a Dreher Sörmúzeumot is.
Posírozott szürke harcsa, créme fraiche-sel és cukkini burgonyával
Szederkényi Zita, a cég vállalati kapcsolatokért felelős vezetője szerint a magas színvonalú sörkultúra és vendéglátás a Dreher Sörgyárak egyik szívügye, ezért már régóta tervezik, hogy a sörgyár különleges helyszínére hívják a gasztronómia és a sör rajongóit. Nemrég megújult a gyár saját pubja és étterme, így minden készen áll a vendégek fogadására. A menü összeállítói igyekeztek tradicionális alapanyagokkal, de a Dreher megújuló, modern felfogásához igazítva elkészíteni a sör-étel párosokat, hogy a sörgyári vacsora valódi felfedezés és kaland is legyen.
A minőségi sör népszerűvé válását az is jól mutatja, hogy még a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum aktivitásaiban is mind nagyobb hangsúlyt kap az ital. Az Ez Sör! – A sernevelőtől a sörgyárig című időszaki kiállításhoz (amelyet 2018 márciusáig meg is hosszabbítottak) kapcsolódóan havonta „sörszalonba” várják a sörkedvelő vendégeket, ahol elsősorban hazai kézműves sörfőzdékkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A kiállításon egyébként a látogatók megismerhetik honfoglaló őseink italkultúráját, a középkori sernevelőket, a német és cseh sörfőzőket, az ipari sörgyártás megindulását és legnagyobb üzemeink történetét, az állami sörfőzést és a napjainkban működő kisüzemi főzdéket. Emellett kiderül, hogyan készül a sör, hogyan lesz az árpából maláta, mi a különbség az alsó- és felsőerjesztésű sörök között. //
Kapcsolódó cikkeink
20 éve a siker fokmérője – Idén kétszeresen ünnepel a Superbrands Magyarország
2004 a nagy kezdetek éve volt. A Google bevezette a Gmailt,…
Tovább olvasom >A Dreher vezérigazgatója a befogadó kultúra további erősítésére tett vállalást
Nemzetközi kutatások* bizonyítják, hogy azok a vállalatok, ahol a munkavállalók…
Tovább olvasom >Brit szakember érkezik a Dreher Sörgyárak élére
A sörgyártás történelmének egyik fellegvárából, Angliából érkezik új vezérigazgató a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >