Adminisztratív eszközökkel léphetnek fel a kormányok az élemiszerárak emelkedése ellen
Az élelmiszerárak drámai ütemű emelkedése arra késztetheti a kormányokat, hogy adminisztratív eszközökkel előzzék meg az afféle lázadásokat, amelyek végigsöpörnek a közel-keleti és észak-afrikai országokon. Nyersanyagpiaci kereskedők szerint ebben az eszköztárban a központi stratégiai élelmiszerkészletek és a támogatások növelése éppúgy szerepelhet, mint a kereskedelmi korlátozások bevezetése – és nemcsak a fejlődő országokban.
„Erősen számítani lehet arra, hogy a jövőben nagyobb lesz a politika szerepe az élelmiszerellátással kapcsolatos kérdésekben”- fejtette ki egy Dubajban rendezett nemzetközi konferencián Ausztrália vezető gabonakereskedelmi csoportjának, az Emerald Groupnak az elnöke.
Alan Winney úgy látja, hogy a kormányok nagy hangsúlyt fognak helyezni arra, hogy megakadályozzák az élelmiszerek árának emelkedését. A közel-keleti és észak-afrikai országokban már most növelik az élelmiszerimportot és felszabadítják a stratégiai készleteket, hogy lehűtsék az inflációt, amelynek a gyorsulását az idézte elő, hogy az egekbe szöktek az élelmiszerárak – mutatnak rá az elemzők.
Az évi tízmillió tonnás bevitellel a világ legnagyobb búzaimportőrének számító Egyiptomban például évente a GDP közel két százalékát teszi ki az az összeg, amit a kormány a kenyérár támogatására fordít a 60 milliós országban. Hétfőn az iraki kormány is jelezte: az idén több búzát fognak importálni a tavalyi 1,8 milliónál és az előző évi duplájára, hat milliárd dollárra emelik azt az összeget, amelyet az idei költségvetésben élelmiszerimportra szánnak.
Az idén mindenképpen magasak maradnak az élelmiszerárak, miután szinte minden fontosabb mezőgazdasági nyersanyagra vonatkozik, hogy a kereslet növekszik, a kedvezőtlen időjárás miatt viszont csökken a termelés, de masszívan jelen van a spekuláció is. Az okok között szerepel az is, hogy növekszik a Föld lakossága, ugyanakkor a mezőgazdaságból egyre többen mennek ipari területekre dolgozni, a feltörekvő országok – például India és Kína – felemelkedésével pedig növekszenek az elkölthető jövedelmek.
Erre utal, hogy januárban újabb csúcsra emelkedett az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) havi élelmiszerár-indexe: a hét hónapja folyamatosan növekvő mutató az 1990. évi bevezetése óta az év első hónapjában volt a legmagasabb. Az index az idei év első hónapjában 3,4 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, 231 pontra emelkedett.
Ezzel a 2007/2008-as élelmiszerválság idején, 2008 júniusában mért 224,1 pontot is jóval meghaladja. A Világbank elnöke pedig a napokban arról beszélt, hogy az élelmiszerek ára „veszélyes szintet” ért el. Robert Zoellick sürgette a világ államainak vezetőit, hogy adjanak elsőbbséget az élelmiszerhelyzet megoldásának, és az egyre szélsőségesebb élelmiszerár-ingadozás letörésének – írja az MTI nyomán a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >