A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása rengeteg veszéllyel jár
A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása olyan méretű károkat okozhatna, amelyek meghaladnák a 2008-as globális pénzügyi válság és a pandémia gazdasági hatását. A Világgazdasági Fórum és az amerikai Oliver Wyman vezetési tanácsadó cég közös kutatása szerint a teljes szétválás 5700 milliárd dolláros veszteséget okozna, ami az éves globális GDP körülbelül 5 százaléka.
Az általuk ismertetett „decoupling” káros hatásai különösen a fejlődő és feltörekvő gazdaságokat sújtanák. India, Brazília, Latin-Amerika és Délkelet-Ázsia GDP-je akár 10 százalékkal is csökkenhetne, ha ezeknek az országoknak választaniuk kellene a nyugati és a keleti blokkok között. Ez pedig arra kényszeríthetné őket, hogy a hagyományos nemzetközi kereteken kívül keressenek finanszírozást, ami tovább növelné a globális gazdaság széttagoltságát.
A jelentés szerint a széttöredezettebb globális pénzügyi környezet költségesebbé teszi az üzleti tevékenységet. Az érzékenyebb ágazatokban a vállalatok a hatékony „just-in-time” termelési stratégiáktól a rugalmasabb, de költségesebb „just-in-case” módszerek felé mozdulhatnak el, hogy biztosítsák ellátási láncaik stabilitását. Emellett a geopolitikai feszültségek fokozzák a politikai bizonytalanságot, ami akadályozza a hosszú távú stratégiai tervezést.
A jelentés arra is rámutat, hogy a vállalati hitelminősítések csökkenhetnek, és egyes vállalatok már nem férhetnek hozzá bizonyos piacokhoz a szankciók vagy az exportellenőrzések miatt.
A jelentés ugyanakkor védekezési lehetőségeket is felvázol, amelyek csökkenthetik a gazdasági széttöredezettség káros hatásait. Ide tartozik a nemzetközi intézmények megerősítése és a párhuzamos pénzügyi infrastruktúrak kiépítése, amelyek segíthetnék a pénzügyi közvetítést még széttöredezettség esetén is. Ezek az intézkedések támogatnák az energetikai és digitális átmenetet, a népesség elöregedésének kezelését, valamint az infrastrukturális beruházásokat.
A globális gazdaság széttöredezettsége súlyos kihívásokkal fenyeget, különösen a fejlődő országok számára. Azonban a nemzetközi összefogás és a megfelelő pénzügyi intézkedések segíthetnek enyhíteni a károkat, és hozzájárulhatnak a gazdasági stabilitás fenntartásához.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben
Tavaly december végén az államháztartás központi alrendszere 4095,8 milliárd forintos…
Tovább olvasom >GKI: A kormány által támogatott nagyberuházások szétverik a helyi munkaerőpiacot
A magyar kormány az ország újraiparosításának részeként az elmúlt években…
Tovább olvasom >Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak a növekedés jelei
A legfrissebb statisztikák alapján a magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak…
Tovább olvasom >Az EU újabb alternatív fehérjeforrást engedélyezett: itt a lisztbogár lárvapor
Az Európai Unió újabb lépést tett az alternatív fehérjeforrások bevezetése…
Tovább olvasom >Horvátországban bojkottal tiltakoztak az infláció ellen
Horvátországban január 24-én pénteken szinte teljesen kiürültek az üzletek, miután…
Tovább olvasom >