A világgazdaság állapota 24 ország lakóinak véleménye tükrében
A nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga ebben a hónapban is változatlanul 40%, az átlag mögött jelentős regionális eltérések láthatóak.
Európa átlaga 28%, csak 5 százalékponttal magasabb, mint a 2009 áprilisi legalacsonyabb 23% , Észak-Amerika 45% – 17 százalékponttal a 2009 áprilisi legalacsonyabb 28% felett – köszönhetően az USA-nak, amely képtelen meghaladni a 20%-ot, míg Kanada 70% felett teljesít. Európa átlagát Magyarország (5%), Spanyolország (7%), Franciaország (8%), Olaszország (10%) és Nagy-Britannia (10%) húzza le, Franciaország és Nagy-Britannia ebben a hónapban a leggyengébbek közé süllyedt, míg Svédország (77%) és Németország (71%) figyelemre méltó teljesítménye javítja az átlagot.
Szaúd-Arábia, Svédország, Kanada és Németország gazdasága iránt a legnagyobb a bizalom ebben a hónapban. Ázsia és a Csendes-óceáni térség kezdett kimászni a 2009 áprilisi szintről (32%) 2009 és 2010 folyamán, de 2011 kevéssé tűnik bátorítónak: a 2010 május-júniusi 51% ebben a hónapban 42%-ra süllyedt. Az átlagot a három szupersztár: Kína (66%), Ausztrália (64%) és India (62%) emelik meg.
Latin-Amerika regionális sikertörténet, még akkor is, ha csupán 6 százalékponttal végzett a nemzetközi átlag felett. 2009 áprilisában 32%-on állt, majd egyenletesen emelkedett a mostani hónap 46%-ára. Ugyan egy latin-amerikai ország sincs a listavezetők között (Brazília, a legmagasabb százalépontot elérő latin-amerikai ország a maga 53%-ával is csak a 9. a 24 ország között), mégis ez az a régió, amely egyenletes javulást mutat a gazdasági válság kitörése óta.
A 2008-2009-es csökkenés után a közel-keleti és afrikai régiók egyenletes erősödést mutatnak (ebben a mérésben 61%) Szaúd-Arábiának (87%) és Törökországnak (57%) köszönhetően. Bár Dél-Afrika, szintén ennek a csoportnak a tagja, igen kiszámíthatatlan, 38%-on végzett ebben a hónapban.
Ezek az eredmények az Egyesült Államok Standard & Poor’s általi leminősítése és a kapcsolódó befektetői és piaci változások előtti adatfelvételen alapulnak, várakozással tekintünk a lehetséges hatások elé, amelyek a következő havi mutatókban realizálódnak majd.
Változatlanul 40% a nemzetgazdaságok lakossági megítélésének nemzetközi átlaga
A 24 ország válaszadói körében a nemzetgazdaságukat jónak minősítők aránya az előző felmérés eredményéhez hasonlóan ebben a hónapban is változatlanul 40%. Regionálisan Közel-Keleten és Afrikában (61%) a lemagasabb a nemzetgazdaságok aktuális állapotával kapcsolatos optimizmus, amit Latin-Amerika (46%) követ. Európa (28%) a sereghajtó.
Ugyan Szaúd-Arábiában (87%) két százalékponttal esett a mutató a múlt hónaphoz képest, továbbra is a csoport élén áll, 10 százalékpontot verve Svédországra (77%), amely 1 százalékpontot emelkedett az elmúlt felméréshez viszonyítva. Kanadát (3 százalékpontot emelkedve 72%) Németország (3 százalékpontot emelkedve 71%), Kína (két százalékpontot esve 66%) és Ausztrália (két százalékpontot esve 64%) követi.
Magyarország (1 százalékpontot esve 5%) áll a lista alján, Spanyolország (1 százalékpontot emelkedve 7%), Japán (változatlanul 8%), Franciaország (4 százalékpontot esve 8%), Olaszország (változatlanul 10%) és Nagy-Britannia (3 százalékpontot esve 10%) előzi meg.
1 százalékpontot emelkedett (31%) az előző hónaphoz képest a helyi gazdaságok aktuális állapotának átlagos lakossági megítélése
Egy százalékpontot emelkedett a vizsgált 24 országban a helyi gazdaságok aktuális állapotának átlagos lakossági megítélése. Tízből hárman (31%) ítélik jónak a helyi gazdaságok aktuális teljesítményét.
Közel-Kelet és Afrika (49%) vezeti a rangsort ebben a mutatóban, s őket Észak-Amerika (35%) követi. Közel-Kelet és Arika a sikerét Szaúd-Arábiának (66%) köszönheti, amely három százalékpontos emelkedést realizált a legutóbbi felmérés óta. Ebben a hullámban, hét százalékpontos emelkedéssel, Svédország (59%) végzett a második helyen. Kanada (két százalékpontos csökkenéssel 49%) a harmadik, amelyet Kína (2 százalékpontos csökkenéssel 47%), Németország (változatlanul 47%), Ausztrália (változatlanul 46%) és Törökország, ahol a legnagyobb a növekedés (8%-kal lett 46%) követ.
Ebben a hullámban Japán (1 százalékpontos emelkeséssel 7%) csupán 24. a 24 vizsgált ország közül. Spanyolország (3 százalékpontos emelkedéssel 11%) és Magyarország (1 százalékpontos csökkenés mellett 11%) előzi meg, majd Nagy Britannia (5 százalékpontos csökkenéssel 12%), Franciaország (2 százalékpontos csökkenéssel 14% és Olaszország (1 százalékpontos csökkenéssel 16%) következik.
1 százalékpontot esett (25%) a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások mutatója
Az előttünk álló hat hónapra vonatkozó várakozásokat kérdezve egynegyednyien (25%) várnak erősödést. A felmérés ezen mutatója következetes hanyatlást diagnosztizál a jövőbe vetett bizalommal kapcsolatban, 2010 márciusában állt a legmagasabban (31%). Néhány kivételtől eltekintve, növekvő pesszimizmust jelez a középtávú kitekintés.
Latin-Amerikában (52%) a legoptimistábbak a várakozások, amit Közel-Kelet és Afrika (39%) követ, s tőlük is messze elmarad Európa (13%). Brazília (7 százalékpontot emelkedve 71%) a legoptimistább nemzet. Szaúd-Arábia (2 százalékpontot emelkedve 62%) és Argentína (változatlanul 47%) következnek a rangsorban, majd India (43%) következik, ahol 9 pontos visszaesését mértünk.
Franciaország (2 százalékpontos csökkenéssel 3%) a 24 ország sereghajtója a helyi gazdaság jövőbeli erősödésébe vetett bizalom tekintetében. Nagy-Britannia (5 százalékpontos csökkenéssel 9%) követi, majd Japán (1 százalékpontot emelkedve 10%), Magyarország (két százalékpontot emelkedve 10%) és Belgium (4 százalékpontot csökkenve 10%) következnek.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >