A világgazdaság állapota 24 ország lakóinak véleménye tükrében
Három százalékpontot esett – 41%-ról 38%-ra – 2011. márciusra a nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga. 24 ország válaszadói körében a nemzetgazdaságukat jónak minősítők aránya a 2010. áprilisi szintre süllyedt. Februárról márciusra 24-ből 20 országban csökkent a nemzetgazdaság aktuális állapotával kapcsolatos optimizmus. Valójában a havonta mért három mutató mindegyike – a nemzet- (38%, jó), valamint a helyi gazdaság (29%, erős) aktuális állapotát és a jövőbeli várakozások (26%, erősödés) – visszaesett az elmúlt év viszonylagos változatlansága után. Európában folytatódik a negatív tendencia, csupán 25%-nyian ítélik jónak nemzetgazdaságuk aktuális teljesítményét, a válaszadók 21% szerint működik jól a közvetlen környezet gazdasága és csak 15% bizakodó a jövőt illetően. Regionálisan nincs kimondott győztese a hónapnak, minthogy mindenhol esés mutatkozott. Közép-Kelet/Afrika (56% nemzeti, 39% helyi) fej-fej mellett a BRIC országokkal – Brazília, Oroszország, India és Kína – (55% nemzeti és 41% helyi) vezet az aktuális helyzet értékelésében, míg Latin-Amerika (51%) vezeti a pozitív hat havi várakozásokat – ezek a csatoltan küldött friss Ipsos Global @dvisor kutatás legfontosabb megállapításai.
A nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélése (38%) 3 százalékpontot esett, s ezzel visszatért a 2010. márciusi szintre.
– 24 ország válaszadóinak véleménye szerint a legutóbbi felmérés óta 3 százalékpontot esett – 41%-ról 38%-ra – a gazdaságukat jónak minősítők aránya.
– Egy évnyi viszonylagos változatlanság után, a 12 hónappal ezelőtti szintre süllyedt az aggregált bizalmi index.
– 24 országból 20-ban visszaesett februárhoz képest a nemzetgazdaságok megítélése. Az a négy, amelyekben nőtt: Szaúd-Arábia (4 százalékponttal 85%-ra), Argentína (2 százalékponttal 43%-ra), Indonézia (2 százalékponttal 40%-ra) és Oroszország (1 százalékponttal 26%-ra).
– A vizsgált 24 ország közül Szaúd-Arábia megtartotta vezető pozícióját a maga 85%-ával a nemzetgazdaságukat jónak minősítők kategóriájában. India (73%), Svédország (71%), Ausztrália (70%), Kína (67%) és Kanada (64%) követik, s tartják jó pozíciójukat erős bizalmi indexükkel a nemzetközi porondon.
– Franciaország (10%), Japán (8%), Spanyolország (6%) – állandó sereghajtókként – épphogy csak megelőzik az utolsó helyen álló Magyarországot (3%).
– Dél-Korea szenvedte el a legnagyobb veszteséget: indexe 16 százalékpontot esett, s ezzel most 22%-on áll.
A nemzetközi összesítés szerint a helyi gazdaságok lakossági megítélése 2 százalékpontot esett (29%) a múlt hónap óta.
– 24 ország válaszadóinak véleménye szerint, csökkent a helyi gazdaságok megítélését mutató bizalmi index. Tízből hárman (29%) vélik úgy, hogy jó a közvetlen környezetük gazdaságának állapota, ami 2 százalékpont esést jelent (31%-ról), s ezzel visszatért az egy évvel ezelőtti, 2010. márciusi szintre (28%).
– Szaúd-Arábia továbbra is tartja vezető pozícióját a helyi gazdaság bizalmi indexének tekintetében, s Kína (56%), Ausztrália (53%), India (52%) és Svédország (51%) a következők a rangsorban, amelynek végén Japán (5%), Spanyolország (9%), Magyarország (9%) és Nagy-Britannia (12%) szerepelnek.
– A legmarkánsabb javulást Szaúd-Arábiában (7 százalékponttal 62%-ra) és Indonéziában (7 százalékponttal 30%-ra) mértük.
– A legnagyobb visszaesést Dél-Korea (9 százalékponttal 16%-ra), Dél-Afrikában (7 százalékponttal 22%-ra) és Belgium (7 százalékponttal 23%-ra) szenvedte el.
A következő 6 havi várakozások tekintetében is esett – 2 százalékponttal 26%-ra – a helyi gazdaságok állapotának megítélése.
– Arra a kérdésre, mit várnak 6 hónap elteltével, csak egynegyednyien (26%) válaszolták, hogy véleményük szerint erősebb lesz közvetlen környezetük gazdasága – 2010 márciusa óta (31%) ez a legalacsonyabb érték.
– Valójában aggasztó a tendencia: az elmúlt év során ebben a tekintetben egyre pesszimistább, folyamatosan romlik a viszonylag stabil nemzeti- és a helyi gazdaság aktuális állapotát megítélő mutatóhoz képest.
– Brazília megtartotta vezető pozícióját, mint a legoptimistább nemzet – 67%-nyi válaszadó érzi úgy, hogy erősödni fog a következő 6 hónap során közvetlen környezetének gazdasága, Szaúd-Arábia (56%) a második, India (55%) a harmadik. Legkevésbé optimisták a franciák (4%), a japánok (8%), a britek (8%) és a magyarok (10%).
– Ebben a tekintetben Kínában mértük a legnagyobb visszaesést az elmúlt hónapban: 9 százalékponttal 40%-ra, s további 5 ország esett 6 százalékpontot: Brazília (67%), India (55%), Dél-Afrika (16%), Dél-Korea (19%) és az USA (21%).
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >