A végéhez közeledik az aratás Békés vármegyében
Hamarosan végeznek a betakarítási és a vetési munkákkal a Békés vármegyei gazdák. A Békés Vármegyei Betakarítási Koordinációs Bizottság MTI-nek elküldött összesítése szerint a 84 466 hektárnyi napraforgóterületet learatták, csaknem 230 ezer tonna termés keletkezett; a vármegyei átlag hektáronként 2,7 tonna lett, ami kedvezőbb a vártnál.
Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára szerint 3 tonna felett lett volna igazán jó a termésátlag; vannak olyan gazdák, akik elérték, sőt meg is haladták ezt a szintet. Az időjárási körülmények mellett azonban jónak mondható a 2,7-es érték. Ráadásul javul a napraforgó felvásárlási ára; a kezdeti 150-160 ezer forint tonnánkénti árhoz képest már 180-185 ezer forint is elérhető; utóbbinál „egy kis nyeresége is lehet” a gazdának – mondta.
Kukoricát 85 265 hektáron termesztettek, mintegy 500 hektáron beszántják a termést; jelenleg 98 százalékos a betakarítottság.
Csaknem 457 ezer tonna termés keletkezett, a vármegyei átlag hektáronként 5,5 tonna lett. Barabás Béla elmondta, az aratás elején magas toxinfertőzöttségről szóltak a híradások, a munkálatok előrehaladtával azonban lényegesen javultak a mérési eredmények, ám a negatív hírnek árletörő hatása volt. Jelenleg 72-77 ezer forint között veszik át a kukorica tonnáját, ami az előző évinél magasabb, ám a titkár szerint 90-100 ezer forint közötti felvásárlási árnál jönnének ki nullára a gazdák.
Békésben végeztek a burgonya betakarításával: 177 hektáron 2832 tonna termés lett
Végéhez közeledik a szója betakarítása is, csaknem 4 ezer hektáron eddig 1,9 tonnás termésátlagot regisztráltak. Nem kezdték el még a mindössze 33 hektáron termesztett cukorrépa betakarítását, ugyanis a feldolgozó gyárban az átvétel lelassult, csak akkor szedik fel a gazdák, amikor a gyár fogadni tudja a terményt – hangzott el a bizottság ülésén.
Elkezdődtek a vetési munkálatok is, amelyet most némileg hátráltat a csapadék
Az őszi káposztarepce vetésterülete országosan csökken, Békésben 7 ezer hektár helyett valószínűleg csak 4900-on fogják termeszteni. Barabás Béla szerint ennek több oka is van. Egyrészt az elmúlt években veszteséget hozott a termény; másrészt augusztus végén, szeptember elején, amikor ideális lett volna a vetés, nagyon száraz volt a talaj, nem voltak kedvezőek a feltételek. Az MTI-nek elmondta, úgy látják, kismértékben a búzavetés területe fog emelkedni, és van rá esély, hogy valamelyest a napraforgóé is nőni fog jövőre. A koordinációs bizottság adatai szerint őszi búzát 95 ezer hektáron terveznek vetni, jelenleg 20 százalékon állnak. Őszi árpa 24 ezer hektáron terem majd a tervek szerint, jelenleg 16 800-at vetettek be.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >