A vasúton is tilos e-cigarettát használni péntektől
A vasúton sem szabad e-cigarettát használni péntektől, ekkor lép ugyanis hatályba a termék használatát korlátozó szabályozás, amelynek értelmében tilos lesz cigarettát és dohányzást utánzó elektronikus eszközöket használni a közösségi közlekedési eszközökön és a közforgalmú intézményekben – közölte a MÁV csütörtökön az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a vasúttársaság nem intézkedik külön ez ügyben, mivel a dohányzást tiltó táblák, az utastájékoztatási intézkedések ezután az e-cigarettára is vonatkoznak.
Továbbra is eleget tesznek a jogszabályban előírt tájékoztatási kötelezettségüknek – hangsúlyozták. A hatályban lévő tilalmat a MÁV-csoport az összes területén, épületében és járművén megjelenítette grafikusan vagy szövegesen: 2014-ig 3750 dohányzást tiltó táblát és 5700 matricát, valamint 2500 dohányzóhelyet jelölő táblát és 1400 matricát helyezett ki.
A cél eddig is az volt, hogy az utasok a figyelemfelhívások – hangos utastájékoztatás, piktogramok – segítségével megismerjék a dohányzással összefüggő szabályokat – írták. Az utóbbi években kimutathatóan csökkent a vonatokon a tiltott dohányzás: míg 2012-ben 158, 2015-ben 52, idén májusig pedig már csak 8 utasra szabtak ki bírságot.
A MÁV-csoport azért sem tervezi újabb figyelmeztetések kihelyezését, mert a törvény eddig is meghatározta a szükséges tájékoztatók alkalmazását. A változás mindössze annyi, hogy ezentúl a vasúttársaság egységesen kezeli a dohányzás tiltásának szabályait a hagyományos, valamint az elektronikus dohánytermékek esetében.
A vonaton a jegyvizsgáló a közszolgáltatási szerződés alapján „jogosult és köteles a rend fenntartására”, a dohányzó utassal szemben nyolcezer forint pótdíjat számít fel.
Amennyiben az utas a helyszínen elismeri és vállalja a fizetési kötelezettséget, elegendő a jegyvizsgáló intézkedése. Ha azonban nem hajlandó kifizetni az előírt pótdíjat és nem működik közre adatai megadásában, a rendőrség beavatkozása is szükségessé válhat. A vonaton felvett jegyzőkönyv az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnál tett feljelentés alapja, az utas a szabálysértési bírságról a hatóságtól kapja meg a határozatot.
A nemdohányzók védelme érdekében minden vasutas munkavállaló, továbbá a MÁV-csoporttal foglalkoztatási jogviszonyban álló, szolgálatban lévő biztonsági őr kötelessége, hogy a dohányzási tilalmat megszegőt figyelmeztesse.
Ha az illető nem tesz eleget a felszólításnak, a vasúttársaság munkatársa felszólíthatja őt személyazonosságának igazolására és az állomás területének elhagyására. Amennyiben a felszólítás ellenére folytatja a törvényszegést és nem megy ki az állomásról, „a szankció alkalmazása nem kizárt”. A pótdíj megállapítása és elszámolása a megfelelő technikai háttérrel rendelkező, szolgálatban lévő jegyvizsgáló jogosultsága – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Unió új célkitűzései a füstmentes jövő érdekében
Az Európai Bizottság üdvözölte az Európai Tanács döntését, amely a…
Tovább olvasom >Átalakuló dohányzási szokások Magyarországon: növekszik a hevítéses dohánytermékek népszerűsége
A dohányzási szokások jelentős változásokon mennek keresztül Magyarországon, ahogyan azt…
Tovább olvasom >Illegális e-cigi miatt csapott le a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 189 millió forintos bírságot szabott ki…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >